Meclis’ten Kızılay’a yürüyen HDP’li vekillere polis müdahalesi

Meclis’ten Kızılay’a yürüyen HDP’li vekillere polis müdahalesi
HDP’li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları ile CHP’li Enis Berberoğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesini protesto etmek amacıyla HDP’li vekiller, Meclis’teki açıklamalarının ardından Kızılay’da bulunan Güvenpark’a yürüyüşe geçti. Polis, HDP’li vekillerin yürüyüşüne müdahalede bulundu

Meclis’ten Kızılay’a yürüyen HDP’li vekillere polis müdahalesi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parlamento Grbu, HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ve HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ile Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun vekilliğinin düşürülmesini protesto etmek amacıyla Meclis’te açıklama yaptı.

HDP Grup Başkanvekilleri ve milletvekilleri, yapılan açıklamanın ardından Kızılay’da bulunan Güvenpark’a doğru yürüyüşe geçti.

“Darbe var” dövizleri taşıyan HDP’li vekiller, “Darbeci AKP” sloganlarını attı.

Atatürk Bulvarı üzerinde, Güvenpark’a yaklaşıldığı noktada, kurulan polis barikatı önüne gelen HDP’li vekillere polis müdahalede bulundu.

HDP’Lİ BEŞTAŞ: TBMM’DE TARİHİN EN KARANLIK SAYFALARINDAN BİRİNE İMZA ATILDI

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş HDP milletvekilleriyle Meclis’te yaptığı basın açıklamasında, TBMM’de dün tarihin en karanlık sayfalarından birine imza atıldığını, Leyla Güven, Musa Farisoğulları ve Enis Berberoğlu’nun milletvekilliklerinin düşürüldüğünü söyledi.

Beştaş, “Kesinlikle tartışmalı bir yargı süreci devam ederken, Anayasa Mahkemesi önünde üç milletvekilinin de bireysel başvurusu hala görüşülürken ve tebligatlar devam ederken bu süreç işletildi. Üstelik 2 yıldan başlayarak geriye doğru, uzun süredir bekletilen dosyalar okutuldu. Bunlar neden dün okundu? Bu sorumuzun yanıtını dün AKP milletvekilleri verdi; ‘Biz Cumhurbaşkanımızın talimatlarına uyarız’ dedi” ifadelerini kullandı.

Güven ve Farisoğulları’na ceza veren mahkeme heyetinin FETÖ’den yargılandığını ve ceza aldığını ifade eden Beştaş, “FETÖ kumpası diye ilan edilen davaların tümünde beraat kararları verilirken KCK ve HDP’ye yönelik davalarda bir adım atılmadığını” belirtti.

Beştaş, “Berberoğlu, Güven ve Farisoğulları hiçbir yere gitmedikleri halde dün gece gözaltına alındı ve alelacele tutuklandı. Bunu da nasıl bir plan dahilinde işlettiklerini hepimiz yaşayarak öğrendik” dedi.

meclis-ten-kizilay-a-yuruyen-hdp-li-vekillere-polis-mudahalesi-740224-1.

NE OLMUŞTU?

Haklarında kesinleşmiş yargı kararları olduğu gerekçesiyle CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ve HDP İstanbul Milletvekili Musa Farisoğulları’nın milletvekillikleri düşürülmüştü.

Vekillikleri düşürülen üç isim dün gözaltına alındıktan sonra çıkarıldıkları nöbetçi mahkemece tutuklanmıştı.

MHP’den vekillere “Önemli bir konu var, Meclis’te olun” talimatı gitmiş!
Kararın ardından açıklama yapan Enis Berberoğlu, “TBMM’de milletvekilliğim düşürüldü ve kalan cezamın infazına devam edilmesi kararlaştırıldı. Kalan 18 aylık cezam için teslim olacağım. Bu karar bana hiçbir şekilde sürpriz olmadı. Çünkü Türkiye’de demokrasi koşullarında düzelme yok. Bana da isabet edecek demokrasi piyangosu beklemek olmazdı. Genel Başkanımızın ifade ettiği gibi demokrasi için bedel ödenecekse önce CHP’liler öder” ifadelerini kullanmıştı.

HDP’li Leyla Güven ise yaptığı açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti devleti demokratik siyaset yürüten Kürtlere karşı sürekli bir darbe halinde, darbenin ille de silahlı olması gerekmiyor. Evet, muhalif olana da var, CHP’li bir milletvekili de var ama CHP’nin bunda sorumluluğu da var. 2016’da dokunulmazlıklar kaldırıldığında güçlü bir sesle HDP ile hareket etmiş olsalardı belki bugün bunları yaşamayacaktık. Biz siyaset zemini olarak parlamentoyu görmüyoruz, siyaset yaşamın her alanında var” diye konuşmuştu.

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?