HDP Dersim İl Örgütü: ‘‘ Bizi nefessiz bırakmak isteyenlere karşı birlikte mücadele ederek kazanabiliriz.‘‘

HDP Dersim İl Örgütü: ‘‘ Bizi nefessiz bırakmak isteyenlere karşı birlikte mücadele ederek kazanabiliriz.‘‘
2 Haziran 2020 Alevi Haber Ağı

HDP Dersim İl Örgütü son sön demlerde Dünya’da ve Türkiye’de artan polis şiddetine ve ırkçı saldırı dalagasına yönelik basın açıklması yaptı. Basın açıklamasında yapılan kunuşmada, ‘‘ Polis şiddeti ve ırkçılık sadece Amerika’da yok. Türkiye dahil dünyanın birçok yerinde hukuk devletinin yerini polis devleti alıyor. Aşırı yetki ve dokunulmazlık zırhıyla donatılmış polis teşkilatları sınıfsal, dinsel, mezhepsel, etnik ve ırksal gerilimlerin yoğun olduğu toplumlarda kamu güvenliğini sağlamak bir yana, “azınlık” toplum ve topluluklara karşı ciddi bir tehdit ve tehlike teşkil ediyor. Arkasına devlet desteği alan polis kutsal yaşam hakkını dahi hiçe saymaktan çekinmiyor. ABD’de sistematik ırkçılığın baskın olduğu polis teşkilatı başta olmak üzere, ırkçılığı ve ayrımcılığı kurumsallaştıran tüm devlet bürokrasisi ve siyasiler George Floyd cinayetinden sorumludurlar. Bu cinayet bir hata veya istisna değil; yapısal ve kurumsal bir olgu olan ırkçılığın çirkin bir dışavurumudur. ‘‘ denildi.

Açıklamanın devamında, Şunlar kaydedildi:

‘‘Irkçılık sadece derinin rengi üzerinden yapılan bir şey değildir. Ta uzaklarda Amerika daki ırkçılığı görüp takipçisi olacaklarını söyleyenler, maalesef yıllardır bu topraklarda kimliği ve konuştuğu dil nedeniyle gerek kamu görevlileri gerekse siviller tarafından öldürülen Kürt ve ermeni vatandaşları göremiyorlar.

Adana’nın Seyhan ilçesinde 19 yaşındaki Suriyeli Ali El Hemdan adlı genç polis kurşunuyla öldürüldü. polis ilk ifadesinde ali yi Kürde benzettiği için vurduğunu söylemiştir. her zamanki gibi yandaş medyada çıkan yanlışlıkla vuruldu haberleri ÇHD ve İHD’den avukatların çalışmaları sonucunda, Polis memurunun kasten ve hedef gözeterek Ali el Hemdan’ı göğsünden tek atışla vurduğu netlik kazanmış , polis memuru kasten adam öldürme suçu ile tutuklanmıştır.

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde “dur” ihtarına uymadığı iddia edilen M.E.C. olay yerinden kaçarken polise ateş açtı. Açılan ateş sonucu Atakan Arslan isimli polis yaralandı. Hastaneye kaldırılan polis yaşamını yitirdi. M.E.C. ise daha sonra polise teslim oldu.

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde tutulan M.E.C.’ye ait işkence fotoğrafları sosyal medyada paylaşıldı. Maalesef yıllardır dillendirdiğimiz işkence iddiaları bir kez daha doğrulanmış oldu.

Yine son zamanlarda bölge illerinde mezarlıklara yönelik saldırılar artmaya başladı. Dini, kültürü, inancı, felsefesi ve politik yaklaşımı fark etmeksizin ölünün mezarına/cenazesine karşı her türlü saldırı insanlık suçudur. Toplumun farklı değerlerini hiçe sayan bu saldırıların, devlet erki tarafından önlenmemesi toplumsal ayrışmayı arttırdığı gibi beraberinde gerginliği de artırmaktadır. Toplumsal değerleri aşağılayıcı insanlık dışı bu saldırıların bir an önce önlenmesi, saldırıları gerçekleştirenlerin cezalandırılması hukuken ve vicdanen zorunludur.

Değerli basın mensupları;

Dün sabah yine bir ırkçı cinayete uyandık. Ankara Etimesgut’ta Barış Çakan adlı genç kalbinden bıçaklanarak öldürüldü. Çakan’ın ailesi Kürtçe müzik dinlediği için üç saldırganın hedefi olduğunu açıkladı. Ankara Valiliği’nden yapılan açıklamada ise olayın Çakan ve arkadaşının bir araç içinde ezan dinleyen kişilere müdahalesi ile başladığı iddia edildi.

Bizler neyin doğru olduğunu çok iyi biliyoruz. Barış ÇAKAN Kürtçe şarkı dinlediği için ırkçı bir cinayetle katledildi. Biz Barışı katleden zihniyeti besleyenleri , Kürtçe eğitim veren okulları kapatan, Kürtçe tabelaları indiren anlayıştan tanıyoruz.

Tüm bu saldırılar dünyayı yöneten bir avuç azınlığın hegamonik iktidarları için nefret söylemlerini yayarak ırkçılığı körüklemelerinden kaynaklanmaktadır. Onların bu politikaları milyonları nefessiz bırakmaktadır. Irkçılık ve faşizm insanlığın , doğanın ve ortak yaşam mücadelesinin ve birlikte paylaşımın düşmanıdır.

Diyarbakır’da 5 Haziran 2015’te HDP’nin seçim mitingine dönük bombalı saldırının üzerinden tam 5 yıl geçti. 5 kişinin yaşamını yitirdiği yüzlerce kişinin yaralandığı patlamada 5 yıl geçmesine rağmen yargılamadan henüz somut bir şey çıkmadı. maalesef bu cezasızlık politikaları yeni katliamların önünü açmaktadır.

Dünya halklarının kardeşliği için ,insanlığın ortak değerleri için sömürüye ve talana dur demek için faşizm ve ırkçılığa karşı ortak mücadeleyi yükseltmek gerekiyor.

Bizi nefessiz bırakmak isteyenlere karşı birlikte mücadele ederek kazanabiliriz.”

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?