“GEZİ’NİN BİRİKİMİYLE ALİ İSMAİL KORKMAZ’IN DÜŞLERİYLE DEMOKRATİK TÜRKİYE MÜCADELESİNE DEVAM EDİYORUZ”

“GEZİ’NİN BİRİKİMİYLE ALİ İSMAİL KORKMAZ’IN DÜŞLERİYLE DEMOKRATİK TÜRKİYE MÜCADELESİNE DEVAM EDİYORUZ”
3 Haziran 2020  Alevi Haber Ağı

Gezi eylemlerinde 2 Haziran 2013 gecesi Eskişehir’de bir sokakta pusuya düşürülerek polisler ve sivil işbirlikçileri tarafından ölümüne dövülen Ali İsmail Korkmaz ve Gezi’de yitirilenler Eskişehir’de anıldı. KESK, DİSK, TTB, TMMOB yerel örgütlerince düzenlenen anma Ali İsmail Korkmaz’ın dövüldüğü sokakta gerçekleşti. ALİKEV adına Deniz Umut Eker’in katıldığı anmada basın açıklamasını Eğitim Sen Eskişehir Şubesi Kadın Sekreteri Özge Akgül Ayaz okudu.
“7 yıl önce Türkiye yakın tarihinin en demokratik mücadelesi olan Gezi de gençlerimizi yitirdik. Bu sokak “nefes alamıyorum” diyen 19 yaşındaki bir gencin ölümüne şahitlik yaptı. Adı bile değişmedi. O günden beri Emel annenin dediği gibi adalet bekliyoruz. Bu günden yarına unutmayacağız. Çığlığımız oldu Ali İsmail Korkmaz’ın sözleri: Vurmayın.
Gezi romantik bir nostalji değildi, olmayacak. Bağımsız demokratik Türkiye mücadelemizin içinde tarihsel bir miras olarak yaşamaya devam edecektir. Bu sokak da Türkiye’de emekçilerin demokrasi sokağı olmaya devam edecektir.
Aradan 7 yıl geçtiği halde Gezi direnişinin talepleri hala taptaze. Çünkü sermaye sahipleri ile rant çevreleri kentlerin, doğanın talanından vazgeçmiyor. Çünkü halkın, gençlerin ne dediğine kulak asmadan baskı ve sömürü politikalarını koyulaştıran siyasi iktidar dayatmaya devam ediyor. Ama ne yaparlarsa yapsınlar işçi ve emekçilerin, gençliğin ve kadınların özgürlük mücadelesi durdurulamıyor. Gezi’nin değerleri, korona virüse rağmen zorla fabrikaya sokulan işçilerin grevinde, şiddete uğrayan kadınların direnişinde, derelerine ve topraklarına sahip çıkan köylülerin mücadelesinde, gençlerin eşit eğitim ve güvenli gelecek mücadelesinde yaşamaya devam ediyor.
Gezi bizlerde sadece isimleri çağrıştırmıyor. Gezi: Ali İsmail Korkmaz, Mehmet Ayvalıtaş, Ethem Sarısülük, Medeni Yıldırım, Abdullah Cömert, Ahmet Atakan, Hasan Ferit Gedik ve Berkin Elvan’dır!
Gezi; doğaya, insanlığa, sanata sahip çıkmadır. Gezi, farklılıkların bir arada olma başarısıdır. Gezi ruhtur.
Gezi, sen-ben değil BİZ olabilmedir.
Yaşasın, kurtuluşa tek başına değil hep beraber ulaşmak isteyenler. Yaşasın Gezi ruhuna sahip çıkanlar. Yaşasın çocukları için daha mutlu, daha barışçıl bir dünyanın hayalini yaşatanlar.

Şiir
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?