Cumartesi Anneleri: İnsanlığa Karşı Suç İşleyenler Cezalandırılsın-

Cumartesi Anneleri: İnsanlığa Karşı Suç İşleyenler Cezalandırılsın-

23 Mayıs 2020 – 13:39 pirha.net

PİRHA – Cumartesi Anneleri, 791. haftalarında Diyarbakır Kulp’ta baskın yapan askerler tarafından gözaltına alınarak kaybedilen Örhan ailesinin akıbetini sordu, sorumluların yargılanmasını istedi.

Cumartesi Anneleri, 791. haftalarında Diyarbakır Kulp’ta baskın yapan askerler tarafından gözaltına alınarak kaybedilen Örhan ailesinin akıbetini sordu, sorumluların yargılanmasını istedi.

“İNSANLIĞA KARŞI İŞLENEN SUÇLARDA ZAMAN AŞIMI OLMAZ”

Örhan ailesinin avukatı Reyhan Yalçındağ, ailenin İHD Diyarbakır Şubesi’ne yaptığı başvuru üzerine hukuki sürecin başladığını ve 2002 yılında Türkiye’nin yaşam hakkını ihlal ettiği için AİHM’de mahkum olduğunu söyledi.

20 yılın ardından zaman aşımı uygulanarak dosyanın kapatılmak istendiğini hatırlatan Yalçındağ, “Ama insan hakları savunucuları olarak bizler bitti demeden bitmeyecek. Çünkü gözaltında kayıplar, gözaltında işkence, faili gizlenen cinayetler insanlığa karşı işlenen suçlardır ve zamanaşımına tabi tutulamaz. Sorumluların kimler olduğu belli olduğu için de zamanaşamının hükmü yoktur” dedi.

“ÖNCE KENDİLERİ KAYBEDİLDİ, SONRA KEMİKLERİ”

Mehmet Selim Örhan’ın oğlu Adnan Örhan, babasının gözaltına alındığı yerden seslendi. Babası, amcası ve kuzenin ’94’te Bolu Komando Tugayı’ndan geldiklerini söyleyen askerler tarafından gözaltına alındığını ve bir daha haber alamadıklarını belirten Örhan, yaptıkları tüm müracaatların sonuçsuz kaldığını söyledi.

11 yıl sonra Kulp’un Alaca Köyü’nde 8 kişinin olduğu mezarda, babası, amcası ve kuzenine ait kemiklerinde olduğunu kaydeden Adnan Örhan, “Bir mezarımız olsun diye kemiklerimizi almak için başvuru yaptık ama kemiklerin de kaybolduğunu söylediler. 2 yıl boyunca aradık, kemiklerin kimsesizler mezarlığında olduğu söylendi. Yine müracaat ettik ancak Kulp Savcılığı, 8 insanın kemiklerinin bir torbada ve tek mezarda gömülü olduğunu belirterek ‘bu nedenden dolayı mezarın açılmamasına karar verilmiştir. Ve bir mezarımız olmadı. Mücadelemizden vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. Yıllardır verdiğimiz hak hukuk mücadelesi devam ediyor. Taki katiller cezalandırılana ve adalet sağlanana kadar” dedi.

“İNSANLIĞA KARŞI SUÇ AÇIĞA ÇIKARILSIN, FAİLLER YARGILANSIN”

Haftanın açıklamasını 12 Eylül’ün kayıplarından Hayrettin Eren’in yeğeni Setenay Yarıcı okudu.

“791. haftamızda son nefesini kaybedilen iki oğlunun ve torununun ismiyle veren Fatma Örhan’ın, torunlarına devrettiği hakikat ve adalet mücadelesine tanıklık edeceğiz” diyen Yarıcı, Mehmet Selim Örhan, Hasan Örhan ve Cezayir Örhan’ın gözaltına alınma hikayelerini hatırlattı.

Mehmet Selim, Hasan ve Cezayir Örhan’ın gözaltında kaybedilişlerinin 26 yılında bir kez daha “bu insanlığa karşı suç açığa çıkartılmalı, fail ve sorumlu konumunda olanlar yargılanarak cezalandırılmalıdır” diyen Yarıcı, AİHM’in verdiği ihlal kararı üzerinden adli ve idari makamların hızla harekete geçmesini ve ciddi bir adli sürecin yeniden başlatılmasını istedi. Yarıcı, AİHM kararı doğrultusunda uluslararası hukuka uygun yeni bir kararın tesis edilmesini de istedi.

“Mehmet Selim, Hasan ve Cezayir Örhan için, tüm kayıplarımız için adalet istemekten vazgeçmeyeceğiz” diyen Yarıcı, 92 haftadır hukuksuz bir biçimde kayıp yakınlarına kapatılan, kayıplarla buluşma mekanı olan Galatasaray’dan da vazgeçmeyeceklerini vurguladı.

(HABER MERKEZİ)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?