13 Partiden Ortak Kayyım Tepkisi: Gasp Edilen Halkın Iradesidir; Sessiz Kalmayacağız

13 Partiden Ortak Kayyım Tepkisi: Gasp Edilen Halkın Iradesidir; Sessiz Kalmayacağız
18 Mayıs 2020 – 16:19 pirha.net

PİRHA- HDP’li 5 belediyeye kayyım atanmasına ortak açıklama yapan 13 kurum, “Gasp edilen halkın iradesidir; sessiz kalmayacağız” dedi. Açıklamada, “Seçme ve seçilme hakkının çiğnenmesine, halkın iradesinin hiçe sayılmasına; yerel yönetimlerin etkisizleştirilmesine ve yok edilmeye çalışılmasına sessiz kalmayacağız” ifadeleri yer aldı.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Devrimci Parti, Emek Partisi (EMEP), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Halkevleri, Halkların Demokratik Partisi (HDP), Sol Parti, Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP), Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP),Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Türkiye Komünist Partisi (TKP) ve Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, HDP’li belediyelere kayyım atanmasına ilişkin ortak metin yayımlayarak, tepki gösterdi.

“İKTİDAR, MUHALİF PARTİLERE HUKUKU HİÇE SAYAN ENGELLER KOYUYOR”

“Gasp edilen halkın iradesidir; sessiz kalmayacağız” başlıklı ortak metinde, Anayasayla güvenceye alınmış seçme ve seçilme hakkının bir kez daha çiğnendiğine dikkat çekilerek, şunlar ifade edildi:

“Halkın yerel seçimlerde ortaya koyduğu irade gasp edildi. Seçimle kazanamadığını, hukuksuzluk ve zorbalıkla ele geçirmeye çalışan siyasi iktidar, HDP’li beş belediyeye daha kayyım atadı. KHK hukuksuzluğu ile 6 belediye gasp edilirken, kayyım atanan HDP’li belediye sayısı 45 oldu. Haklarında hiçbir kesinleşmiş yargı kararı bulunmayan belediyle başkanları görevden alındı, bir kısmı tutuklandı. HDP’li seçmenin iradesinin yok sayılması ile birlikte iktidar tüm muhalif belediyeleri kapsayacak şekilde hukuksuzluğu genişletiyor. Muhalif partilere mensup belediye başkanlarını görevden alıyor ve belediyelerin halkın ihtiyacını karşılamasının önüne hukuku hiçe sayan engeller koyuyor.”

“SEÇME VE SEÇİLME HAKKININ ÇİĞNENMESİNE, HALKIN İRADESİNİN HİÇE SAYILMASINA SESSİZ KALMAYACAĞIZ”

Açıklamada, “İktidar muhalif yerel yönetimleri, kayyım atayarak ve yetkilerini kısıtlayarak etkisizleştirmeye çalışıyor. İktidar, bir yönetme biçimi haline getirdiği kayyım atamalarını, siyasi muhalefeti baskı altına almak, yerel halk iradesini yok etmek, halkın yerelde örgütlenmesini engellemek için kullanıyor” denilerek şunlar kaydedildi:

“İktidarın anayasa ve hukuka aykırı tutumuna karşı çıkıyoruz. Görevden alınan belediye başkanları göreve iade edilmeli, yerel yönetimlere yönelik baskılar sona ermelidir. Seçme ve seçilme hakkının çiğnenmesine, halkın iradesinin hiçe sayılmasına; yerel yönetimlerin etkisizleştirilmesine ve yok edilmeye çalışılmasına sessiz kalmayacağız.”

(HABER MERKEZİ)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?