İbrahim Kaypakkaya katledilişinin 47. yılında anılıyor

“Ser verip sır vermeyen yiğit” olarak anılan ’68 kuşağı gençlik önderlerinden İbrahim Kaypakkaya, katledilişinin 47. yılında anılıyor.

İşkenceyle katledilen ’68 kuşağı gençlik önderlerinden İbrahim Kaypakkaya, ölümünün 47. yılında anılıyor.

DERSİM’DE ANILDI
İbrahim Kaypakkaya anması, eylem ve etkinliklerin yasaklanmasından dolayı İHD Dersim şubesinde gerçekleşti. Yapılan açıklamada konuşan Hıdır Yıldız “Bizler onlardan aldığımız direniş geleneğini sürdüreceğiz. Bulunduğumuz her alanda onların düşüncelerini ve eylemlerini yaşatacağız. Egemenlerin uzunca bir süredir içinde bulunduğu ekonomik ve siyasi kriz sürerken, ekonomik krizin sarsıcı etkileri de devam ediyor. Her zaman olduğu gibi, krizin faturası halk yığınlarına ödettirilmeye çalışılmaktadır. Eşitsiz gelişime ve hak taleplerine karşı ses çıkarmaya çalışıldığında ise azgınca saldıran devlet, gözaltı tutuklama, baskı ve işkenceyle halkı sindirmek istemektedir.” dedi.

İBRAHİM KAYPAKKAYA KİMDİR?
1948 Çorum/Sungurlu doğumlu olan Kaypakkaya, 60’ların ikinci yarısında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik bölümünde okurken devrimci mücadeleye atıldı. 6. Filo’ya karşı bildiri yayınladığı gerekçesiyle Kasım 1968’de okuldan atıldı. Aydınlık çizgisiyle yaşadığı fikir ayrılığı sonrası Türkiye Komünist Partisi/Marksist-Leninist’i kurdu.

Örgütüyle silahlı mücadeleye başlamasının ardından 1973’te Dersim’de yaralandı. Beş gün köylere sığınan Kaypakkaya, 29 Ocak’ta kaldığı köyde bir öğretmenin ihbarı üzerine yakalandı.

Yaralı halde yürütüldü. Buradan ayakları donmuş halde Diyarbakır’a getirildi. Hastanede, donmuş olan parmakları kesildi.

Yoğun işkencelere maruz kalmasına rağmen dik duruşuyla “Ser verip sır vermeyen yiğit” olarak anılan İbrahim Kaypakkaya’nın ölüm nedeni tutanaklara “intihar” olarak geçirildi.

Kurşunlanarak öldürüldüğü tahmin edilen Kaypakaya’nın vücudundaki kurşun izlerinin yok edilmesi amacıyla izlerin bulunduğu yerler kesildi.(HABER MERKEZİ)

 

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?