Soma Katliamı’nın 6. yılında değişen bir şey yok: Burada insan canı hâlâ ucuz

Manisa Soma’da 301 madencinin hayatını kaybettiği iş cinayetinin üzerinden altı yıl geçti. Hapis cezası verilen sorumlular yavaş yavaş tahliye ediliyor, madenci yakınları ise “Katlettikleri yetmiyor evlatlarımızı, bir kez daha katlediyorlar onları verdikleri kararlarla” diyor. Geçimin madencilikle sağlandığı Soma’da ise değişen bir şey yok, iş cinayetleri sürüyor.

Türkiye’de bundan altı yıl önce ülke tarihinin en fazla can kaybının yaşandığı iş cinayeti gerçekleşti.

Manisa’nın Soma ilçesinde Soma Holding’e bağlı Soma Kömür İşletmeleri’ne ait maden ocağında 13 Mayıs 2014 tarihinde saat 15.00 sıralarında yangın çıktı.

Yangın nedeniyle 420 metre derinlikte bulunan, 3,5 kilometre uzunluğundaki galeriler dumanla doldu. Bu sırada madende bulunan 800’e yakın işçi mahsur kaldı.

İş cinayetinde 301 madenci hayatını kaybederken, yüzlerce işçi yaralandı.

Hayatını kaybeden madencilerden en genci 18, en yaşlısı 53 yaşındaydı.Üretim baskısı ve güvencesizlik kıskacında çalışmaya zorlanan madenciler katliamın hesabını sormak için sokağa çıktığında tekmelendi. Dava sürecinde hukuk katledildi, ölen her madenci için 6 gün hapis cezası verildi. Korona bahanesiyle çeteleri dışarı çıkarmak için kurgulanan infaz yasası ile birlikte sanıklar tahliye edildi.

Sorumlular tahliye ediliyor
İş cinayetiyle ilgili açılan soruşturmada Soma Kömür İşletmeleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’ın da aralarında bulunduğu şirketin sekiz yetkilisi katliamdan beş gün sonra tutuklandı. Toplam 51 kişi hakkında iddianame hazırlandı ve yargılamalar 12 Nisan 2015’te başladı.

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davadan 11 Temmuz 2018’de çıkan kararda, 51 sanıktan 37’si beraat etti. Beraat edenlerden biri de Soma Kömür İşletmeleri A.Ş’nin iş cinayetinden altı ay öncesine kadar yönetim kurulu başkanı olan Alp Gürkan’dı.

Can Gürkan’a 15 yıl, şirketin genel müdürü Ramazan Doğru ile teknik müdür İsmail Adalı’ya ise 22 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Ancak İzmir Bölge Adliye Mahkemesi, 2019 Nisan ayında Gürkan’ı tahliye etti.

Bununla birlikte Meclis’ten geçen infaz yasası ile Soma Katliamı Davası’nda halen tutuklu olanların da cezalarında indirim gerçekleşti.

Yeni düzenlemeyle, normalde 2028 yılında ancak koşullu salıvermeden yararlanabilecek olan tutuklu isimler Ramazan Doğru ve İsmail Adalı, 2022 yılında serbest kalacak.

Yine davada hapis cezasına çarptırılan madenin işletme müdürü Akın Çelik ve teknik nezaretçi maden mühendisi Ertan Ersoy’un ise bu yılın Eylül ayında cezaevinden çıkabilecekleri belirtiliyor.

Dava dosyası Yargıtay’da temyiz aşamasında bulunuyor. Madenci ailelerinin avukatlarından Can Atalay, çıkacak karara göre hukuk mücadelelerini şekillendireceklerini söylüyor.

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?