ALİ GÖKTÜRK DEDE HAKK’A YÜRÜDÜ

ALİ GÖKTÜRK DEDE HAKK’A YÜRÜDÜ

Elazığ / Baskil – Şeyhhasan (Tabanbükü)Türk Alevi köyünden Ali Göktürk Dede ile birkaç gün önce tlf’la görüşmüştük. “Fikri Hoca Koronavirüs salgın geçsede oturup konuşsak sıkıldım.”diye dert yanıyordu.

Yunus Emre’nin söylediği gibi can “bir göz açıp yummuş gibi” aramızdan ayrılıp Malatya’daki evinde 92 yaşında Hakk’a yürüdü. Onun canı Hak katına , bedeni ise ebedi yurduna , toprak ananın kucağına 3 Mayıs 2020 günü uğurlandı.

Aleviliğin temel yapısında bulunan 72 millete aynı nazarda (gözle) bakan ‘ yol bir, sürek binbir’ şiarıyla yaşayan dede. Irk ,din ayrımı yapmaz . İyiler iyidir felsefesine gönül vermişti. Kürt ,Türk ayrımı yapmaz her türlü dernek ona saygı duyardı .

Cümle varlığa Hak diye bakan öğretisi, yolu sevgiyi, paylaşımı esas alan Gönlü Allah- Muhammed – Ali sevgisi ile dolu tertemiz ruhlu Dede; Ortaokul mezunu, Malatya Şeker Fabrikasından emekliydi. Alev-i ‘likte Hak – Muhammed- Ali divanı olarak kabul edilen Cem ibadetini Malatya Hacı Bektaşi Veli Vakfında yürütürdü. Geçen yıl dedeye seninle Sultan Öğretmen röportaj yapmak istiyor deyince , “seninle birlikte gelsin “ demişti. Sultan hanım iyi ki bu röportajı yapmış . Youtube’da ‘ Sultan Deniz ‘ yazarak izleyebilirsiniz.

Alev-i yol erkanı bakımından geniş bilgilere sahipti.Çağdaş Aleviliği modern bir bakış açısıyla yorumluyordu. Yurt içinden ve yurt dışından birçok akademisyen ,araştırmacı onunla sohbet ederek bilgilerinden yararlanırdı.

Kuran- ı Kerim’i ve Osmanlı Türkçesi eserleri okuyup yazan, bilge bir candı. Ali dedenin elinde bulunan bana da gösterdiği Osmanlıca Arap harfleri ile el yazması “Buyruk” adı verilen kitabı yıllarca önce daktilo ile Latin harfleri ile Türkçe yazmıştı. Bu kutsal kitap Aleviliğin temellerine ilişkin en temek buyrukları içerir. “…Buyruk adından anlaşılacağı üzere, bir yol ve süreğin içtüzüğü, programı, ilm-i hali, daha doğrusu anayasasıdır…” Aleviliği yüzyıllardır yaşatan ve taşıyan Dedeler de bu buyrukları esas alarak yolu ve erkânı yürütürler.

Ali Dede sırtında asılı deri siyah çantanın içinde her daim kitabı olurdu. Yeni çıkan alevilikle ilgili kitapları takip ederdi . Okuduğu kitaplarının altını çizerek not alırdı . Evinde kitaplığında binlerce her çeşit kitabı vardı.Osmanlıca elyazması nadir kitaplarından araştırmacılar yaralanırdı. Şeyhhasan derneğinin kitaplığının oluşmasına yardımcı oluyordu. Sohbeti hoştu. Ezberinde Türkçe deyişler , dualar okurdu Ali dede İle birlikte Osmanlıca okuyup yazdık. Öğretmenim oldu.Arap ve Fars’ların misyoner mezhep faaliyetlerine din maskeli ,dil asimilasyonuna karşıydı. Aleviliği zahiri değil Bâtini yorumlayan ozanların yolundaydı.Binlerce yıl öncesinden( Işık taifesi- Kızılbaş, Alevi )ne adla adlandırılsa adlandırılsın, kadim mezopotamya , Anadolu , Türk ,Kürt inanç ve kültürünü geleneksel Alevilik ile çağdaş Aleviliği harmanlaştıran dede. Vatanına ,bayrağına, halkına sahip çıkan, Atatürk ve Cumhuriyetin kazanımlarının bilincinde aydın çağdaş bir dedeydi. Bu kadim yola hizmet vermiş yoldaşım dedeyi aşk ile yad ediyorum. Hakk yoluna aşk ile ışık içinde yürüsün.

Fikri Demirtaş

İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?