Melih Gökçek, Fethullahçı kanallara belediye kasasından reklam yağdırmış

Melih Gökçek, Fethullahçı kanallara belediye kasasından reklam yağdırmış
Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in, Erdoğan’ın “milat” olarak belirlediği 17-25 Aralık 2013’ten sonra bile, Fethullahçı yapılanmanın yayın organlarına 375 bin TL’lik reklam verdiği ortaya çıktı.

Melih Gökçek, Fethullahçı kanallara belediye kasasından reklam yağdırmış

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in, Cemaat-AKP savaşında, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından “milat” olarak belirlenen 17/25 Aralık 2013’teki polis operasyonlarından 3 ay sonra, Fethullahçı yapılanmanın yayın organları olduğu gerekçesiyle KHK ile kapatılan Samanyolu TV, Samanyolu Haber TV, Kanaltürk ve Bugün televizyonlarına 375 bin TL’lik reklam vererek, maddi kaynak sağladığı ortaya çıktı.

Cumhuriyet’in haberine göre, Erdoğan tarafından görevden el çektirilen eski başkan Gökçek, Ankaralı’ya 750 milyon dolara mal olan Ankapark’ın inşaatı sürerken, 2014 yerel seçimleri öncesinde, ulusal televizyonlara “Ankapark reklamı” verilmesi için ihaleye çıktı.

Davet usulü yapılan ihaleyi 14 Mart 2014’te İstanbul’dan People Ajans, 7 milyon 83 bin 540 TL’ye kazandı.

Ankapark’ın reklam filminin ajansa tesliminden sonra ajans, Ankara Büyükşehir Belediyesi yönetiminin de bilgisi doğrultusunda, Samanyolu TV, Samanyolu Haber, Kanaltürk ve Bugün televizyonlarında da reklam filmini yayınlattı.

Reklam filmi için 15 Temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ’nün yayın organı olduğu gerekçesiyle KHK ile kapatılan Samanyolu TV’ye 240 bin, Kanaltürk’e 81 bin, Bugün TV’ye 18 bin ve STV Haber’e 36 bin TL ödenirken, Melih Gökçek’in oğlu Osman Gökçek’in yöneticisi olduğu Beyaz TV’ye ise 198 bin liralık ödeme yapıldı.

Bu kanallara yapılan ödeme toplamda 375 bin TL’yi buldu.

5 SENE GECİKMEYLE AÇILDI

Öte yandan, 30 Mart 2014’teki yerel seçimlerin hemen öncesinde, mart ayında yayınlanan reklam filminde, Gökçek’in Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisine yaptırdığı Ankapark’ın Ağustos 2014’te açılacağı iddia edildi.

Ancak, Ankara Büyükşehir Belediyesi müfettişlerinin tespitlerine göre, Mart 2014’te Ankapark’ın inşaatının yüzde 60’ının bittiği belirlendi. Ağustos 2014’te açılacağı iddia edilen Ankapark, inşaatı tamamlanmamış biçimde, 5 yıl sonraki yerel seçimlerin hemen öncesinde, Mart 2019’da açılabildi.

GÖKÇEK’İN GÜLEN SEVGİSİ

Melih Gökçek, pek çok AKP’li gibi Fethullah Gülen’e yönelik “sevgi” sözcükleri kullanmıştı.

Türkçe Olimpiyatları’nda sahneye çıkan Gökçek, “Hoşgörünün, diyaloğun, barışın simgesi, değerli büyüğümüz, bu işin değerli mimarı Fethullah Gülen Hocamıza da sonsuz teşekkürler ediyoruz” ifadelerini sarf etmişti.

CHP Ankara Milletvekili Dr. Murat Emir, 2016 yılında, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in, Gülen’e devlet olanaklarını sunduğu kamuoyu önünde övgü dolu konuşmalar yaptığı, ‘FETÖ/PDY’ye yardım ve yataklık suçunu işlediği gerekçesiyle yargılanmasını talep etmişti. Gökçek’in kaçma olasılığı olduğuna dikkat çeken Emir, yurt dışına çıkış yasağı konulması gerektiğini belirtmişti.

Gökçek, 23 Ekim 2017’de attığı tweet ile istifa edeceğini açıklamış, 28 Ekim’de Erdoğan’ın isteği nedeniyle Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan istifa etmişti.

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?