‘Dersim Katliamı’nda Yitirdiğimiz Canlar Için Saat 19.38’De Dara Duralım’

‘Dersim Katliamı’nda Yitirdiğimiz Canlar Için Saat 19.38’De Dara Duralım’
04 Mayıs 2020 – 10:27 pirha.net

04 Mayıs 2020 – 10:27
PİRHA- DAD Ankara Şube Eş Başkanı Mustafa Karabudak, “4 Mayıs Dersim Tertelesi dolayısıyla saat 19.38 de katliamın 83. yıl dönümünde hakikat ve özgürlük uğruna, Hakk aşkına, Hakk’a yürüyen canlar için saygı ile dara duracağız” dedi.

Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Ankara Şube Eş Başkanı Mustafa Karabudak, 4 Mayıs Dersim Tertelesi’ne dair PİRHA’ya değerlendirmelerde bulundu.

“DERSİM’DE ÇOCUK, YAŞLI, KADIN OLMAK ÜZERE 70 BİN CİVARINDA İNSAN KATLEDİLDİ”

Karabudak, “Kerbeladan bugüne katedilenden başta Seyit Rıza ve yoldaşları şahsında kefensiz yatanlarımızın katliamının 83. yıldönümünde hakikat ve özgürlük uğruna, Hakk aşkına, Hakk’a yürüyen canlar için saygı ile dara duracaklarını ifade ederek şunları söyledi:

“4 Mayıs 1937 tarihinde Bakanlar Kurulu kararıyla, çıkarılan “Tunceli Tenkil Harekatı” adlı kararnamenin ardından hayata geçirilen katliamda yaşananların acısı 83 yıldır dinmemiştir. Dersim halkının “tertele” şeklinde dillendirdiği katliamda, resmi rakamlara göre yaklaşık 7 bin, araştırmacılara ve birçok kaynağa göre de katliamda aralarında binlerce çocuk, yaşlı, kadın olmak üzere 70 bin civarında insan katledildi. Yine, on binlerce kişi sürgün edildi, ailelerinden alınan kız çocukları ise askerlere verildi.

Tekçi zihniyet kendi düşüncesi dışındaki diğer inançlara, halklara, mezheplere, özellikle inanç bakımından Reya Haq Alevilerine, etnik bakımdan ise Kürtlere yaşam hakkı tanımıyordu.

“DEVLET YÜZLEŞMEK YERİNE İNKAR VE ASİMİLASYONU DAYATIYOR”

Tarihe baktığımızda Dersim’de makro düzeyde bir soykırım süreci yaşanmıştır. Soykırım süreci 15 Kasım 1937’de Pir Seyit Rıza’nın darda hakka yürümesiyle bitmemiştir. Bugüne baktığımızda devlet soykırımla yüzleşmek yerine soykırım zihniyetinden halen kurtulmamıştır. Devlet yaptığı soykırımla yüzleşmelidir. O dönemde idam edilenler ve kaybedilenlerin kaydını vermelidir. Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerlerinin açıklamalı ve özür dilemelidir. Bugün bile devam eden kırım katliam ve asimilasyon politikalarından vazgeçmelidir. İnanç yerlerimizden kutsal mekanlarımızdan, mezarlarınızdan ormanlarımızdan elini çekmelidir.”

“DERSİMDE KATLEDİLEN CANLARIMIZ İÇİN 4 MAYIS’TA SAAT 19.38 DARA DURUYORUZ”

Dünyayı saran salgın sürecinden kaynaklı geniş katılımlı bir anma yapamadıklarını belirten Karabudak “Tüm canlarımızı Kerbeladan bugüne Seyit Rıza ve inanç yoldaşları şahsında kefensiz yatanlarımız için bulunduğumuz yerden saat 19.38 de katliamın 83. yıl dönümünde hakikat ve özgürlük uğruna, Hakk aşkına, Hakk’a yürüyen canlar için saygı ile dara durmaya davet ediyorum” dedi.

Cebrail ARSLAN/ANKARA

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?