Emekli Sen: Bu Sene 1 Mayısı Sosyal Medya Üzerinden Kutlayacağız

Emekli Sen: Bu Sene 1 Mayısı Sosyal Medya Üzerinden Kutlayacağız
28 Nisan 2020 – 17:51 pirha.net

28 Nisan 2020 – 17:51
PİRHA-DİSK/Emekli Sen Genel Merkezi, işçi sınıfının uluslararası mücadele, birlik ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’ı salgın nedeniyle sosyal medya üzerinden kutlayacaklarını açıkladı.

Emekli Sen Genel Merkezinde 1 Mayısla ilgili basın açıklaması yapıldı. Genel Başkan Cengiz Yavuz yaptığı açıklamada, “Bu sene 1 Mayıs’ı olağanüstü koşullarda kutluyoruz. Ancak bu 1 Mayıs’ta omuz omuza yürüyemeyecek oluşumuz yüreklerimizin mücadele azmini, ellerimizin değiştirme gücünü unuttuğumuz anlamına gelmiyor” dedi.

“BU SENE 1 MAYISI SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN KUTLAYACAĞIZ”

Açıklamada şunlar belirtildi:

“Tüm dünyayı sarsan salgın nedeniyle birçok ülkede sınırlı bir anma gerçekleşecek. Biz de bu yıl fiziksel mesafeye uygun ve çoğunlukla sosyal medya üzerinden 1 Mayısı kutlayacağız. Bu anlamda sizlerle ve kamuoyuyla bu bildiriyi paylaşma ihtiyacı hissettik.

“SALGINA RAĞMEN İŞÇİLER, EMEKÇİLER ÜRETMEYE DEVAM EDİYORLAR”

Salgınlar için demokratik oldukları, herkesin hastalıklardan eşit derecede etkileneceği söylenip duruyor. Evet, salgınlar, burjuvasından emekçisine, din insanından öğretmenine herkesin yaşamını tehdit etmektedir. Ancak son bir-bir buçuk ayda gördük ki emekçiler, işçiler üretmeye, hizmet sektöründe çalışmaya devam ederken, öğretmenler öğrencilerine evlerinden ders anlatmaya çalışırken bir tek burjuvalar evde kal çağrılarına en sadık şekilde uyanlar olmuştur.

“1 MAYISI BALKONLARDA KUTLAYACAĞIZ”

Bu yıl, 1 Mayıs günü balkonlarımıza çıkıp burada olduğumuzu göstereceğiz. Bunu yaparken yalnızca geçmişimize saplanıp kalmaktansa bugün ortaya çıkan durumu da bir kere daha düşünelim. Kaybedecek canımızdan başka hiçbir şeyimizin kalmadığı en derin çukurdayız. Buradan kurtuluşun yolu ise emek mücadelesi, bilim mücadelesi, aklın ve mantığın zaferi dışında hiçbir şey değildir.

Bu 1 Mayıs, gelecek 1 Mayıslara balkonlardan sesleneceğiz; “Gelecek günler için gökten Ayet inmedi bize, onu biz kendimiz vadettik kendimize!” dizelerini bir kez daha hatırlayıp, salgın sonrası yeni toplumsal düzeni kendi ellerimizle inşa edeceğimizi haykıracağız. Eşitlik, özgürlük, kardeşlik sloganını dillerine pelesenk etmiş burjuvalardan alıp, yarının eşit ve özgür dünyasını işçi kardeşlerimizle omuz omuza kuracağız.

“KAPİTALİSTLER ÇARKLARIN DÖNMESİ İÇİN BİZLERE MUHTAÇ”

Bizleri vahşi kapitalizmin çarklarında öğütmeye cüret edenler, çarkların dönmesi için bizlere muhtaçlardır! Korona günleri bunu bir kez daha göstermiştir.

Ölüm ve işsizlik arasında seçim yapmaya zorlanan dünü, bugünü ve yarını kuran, üreten işçiler ve emekçiler,

Evlerinden tatil günü, resmi tatil demeden uzaktan çalıştırılan işçiler ve emekçiler,

Salgın günlerinde evine aş götüremeyen işsiz kardeşler,

Bin bir zorluğa göğüs gerip onurlu bir emek mücadelesinin içerisinden gelip sınıftan emekli olunmaz diyen emekliler, Bu salgın günlerinde tarihi 1 Mayısımız, mücadele inadımız hepimize kutlu olsun.”

PİRHA/ANKARA

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?