Dersim Milli Köyü’ndeki Taş Ocağında ‘Taş Kırma Ve Eleme’ Bölümü Kaldırılıyor

Dersim Milli Köyü’ndeki Taş Ocağında ‘Taş Kırma Ve Eleme’ Bölümü Kaldırılıyor
28 Nisan 2020 – 12:14 pirha.net

PİRHA-Dersim merkeze bağlı Milli Köyü ile merkez arasında 15 yıldır işletilen taş ocağındaki Taş Kırma ve Eleme bölümünün kaldırılmasına karar verildi. Bu karar, Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ve taş ocağının sahibi Erdal Güntaş arasında imzalanan protokolle duyuruldu.

Dersim merkeze bağlı Milli Köyü ile merkez arasında 15 yıldır taş ocağı işletiliyordu. Ocağın kapatılması için imza kampanyası başlatılmıştı.

Köylüler, “Dersim Örenönü Tabiat Parkı içinde bulunan köyümüz Milli/Mulu (İsmet İnönü Mahallesi) ile Dersim merkez arasında neredeyse 15 yıldır bir taş ocağı işletilmektedir. Dersim şehir merkezinin hemen yanı başında yeşil ormanlarla kaplı dağları olan köyümüz dört bir yandan yıkılmaya çalışılıyor. Köyümüzün artık bu şekilde yıkıma uğratılıp yok edilmesini istemiyoruz” diyerek çeşitli zamanlarda çağrılar yaptılar.

Nihayet bugün Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ve taş ocağının sahibi Erdal Güntaş imzalı bir protokolle ‘Taş kırma ve eleme’ bölümünün kaldırılmasına karar verildi.

Söz konusu protokolde şöyle denildi:

“Doğan İnşaat Sanayi ve Ticaret limited Şirketi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının 26.01.2006 tarih ve 2001 162 sayılı ruhsatı üzerine ilimiz merkez İnönü (Örenönü) Mahallesi Milli Köyü mevkiinde bulunan Taş Ocağı ve Kırma Eleme Tesisini 20/08/2008 tarih ve 9 sayılı işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı ile işletmektedir.
Belediyemizin doğaya bakış açısı ve yöre halkının taleplerinden kaynaklı olarak uzun zamandan beri Doğan İnşaat yönetimi ile yapılan görüşmeler sonucunda, Doğan İnşaata ait bu taş ocağında bulunan kırma-eleme bölümünü kaldırılması ve bölgenin yeşillendirilerek doğal karakterine kavuşturulması konusunda Belediyemiz ile Doğan İnşaat yönetiminin görüşmeleri olumlu sonuçlanmış ve Kasım 2020 ‘de tesis içerisinde bulunan taş kırma ve eleme bölümünün kaldırılmasına karar verilmiştir.
İş bu tutanak tarafımızca imzalanarak kayıt altına alınmıştır.”

PİRHA/DERSİM

Ekoloji
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?