Araştırmacı-Yazar Özcan Öğüt de kitapçığı eleştirenlere tepki gösterdi.

Araştırmacı-Yazar Özcan Öğüt de kitapçığı eleştirenlere tepki gösterdi.

Öğüt, siyasal İslamcı egemen anlayışın ve müttefik halinde olanların, din adamlarının resmedildiği görsel üzerinden İstanbul Büyükşehir Belediyesine saldırdıklarını hatırlatarak, görselin orijinalinde yazmayan din isimlerini de üstüne yazıp, çok açık bir yönlendirme yapmaya çalıştıklarını ifade etti.

“ALEVİ GÖRÜNÜRLÜLÜĞÜNE TAHAMMÜLSÜZLÜK”

Verilen tepkilerin Alevilerin görünürlüğüne tahammülsüzlük olduğunu vurgulayan Özcan Öğüt, şunları kaydetti:

“Alevi inancını görmezlikten gelmeye o kadar çok alışmışlar ki pişkinlik ötesi bir cüretkarlıkla sırf bu nedenle, İmamoğlu görevden alınsın diye sosyal medyada kampanya başlatacak kadar küstahlıkta sınır tanımıyorlar.
İBB’nin bu görseli şehirde yaşayan tüm farklı inançları kucaklama şiarıyla tanıtımına eklediği ve bundan ayrı bir din çıkarmak gibi bir derdi olmadığını kitapçığın tamamını okuduktan sonra anlamak çok rahat mümkünken, islamcılar aslında her zaman farkında oldukları bilinç altlarındaki bir gerçekliğin algılarındaki seçiciliğiyle bunu bir suçun ifşası olarak pazarlamaya çalıştılar.

Bir görsel üzerinden kıyamet koparmaya çalışan bu zihniyetin en başta kendilerinin inanmadıkları gerekçeleri ise, “Orada zaten İslamı temsilen müslüman bir din adamı olarak bir İmam görseli var ya Alevi dedesine ne gerek var? Ki bu durumda Alevileri de zaten o imam temsil eder. Nihayetinde Aleviler İslamın özü değiller mi?”

Alevi topluluklar, tarihte bulundukları coğrafyalarda geçmişten günümüze bu İSLAMİ profile hiçbir zaman sığmadıkları için hep katledildiler. Şeyhülislamlar bunun için katli vacip kılınan fetvalar yayınladı. Birçok Alevi katliamı da, İslam ile olan alakasızlıklarını hatırlatan provokasyonlarla başlatıldı.

Geçmişte Alevi katliamlarında imzası olan Şeyhülislam Ebüssuûd efendiye ve günümüzde onun devamcısı olan, vaazlarında sıklıkla Alevilerin İslam dışılığına atıf yaparak hakaretler yağdıran Kadir Mısıroğlu’na saygı ve sevgilerinde asla şüphe olmayan kişiler bugün hep bir ağızdan; “Alevilik, İslamın dışında bir din olarak gösterildi…” diyerek İBB’ye saldırmaktalar.

“ALEVİLER YOK EDİLMEYE ÇALIŞILAN KADİM İNANÇLARINI YAŞATMAYA ÇALIŞMALI”

Oysa kapalı kapılar ardında bu sevgi ve saygı duydukları Alevi cellatlarının ezberlerini tekrarlayıp Alevileri mütemadiyen aşağılayan, görmezlikten gelen, kendilerinin ait oldukları inançla alakasızlığını en iyi bilen ve en fazla dillendiren siyasal İslamcılar hepsi bir anda Alevileri hidayete erdirip İslamın merkezine oturttular.

Bu son günlerde yaşanan sadece bir görsel üzerinden kopartılan fırtına bile Alevilerin arafta kalan durumunun siyasal islamcıların suistimaline ne kadar müsait olduğunu göstermektedir. Aleviler geleneksel İslami ezberlerin peşine takılıp bu zihniyetle müslümanlık yarışına girmektense, onlara benzemediği için yüzyıllardır yok edilmeye çalışılan kadim inançlarını yaşatmaya çabalamalılardır. (HABER MERKEZİ)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?