SEVGİ 

SEVGİ

Günümüz dünyasında, insana dair ne varsa her şeyin bir sektör haline getirildiği, alınir satılır bir duruma dönüştürüldüğü bir gerçeği yaşatılıyor ve yaşıyoruz.

Din, ırk ve millet tümden ciliği anlayış ve zihniyet yapılarının içinde bireyin ve insanın, sosyal ve toplumsal gerçeğini nasıl manipüle ederek büyük bir çarpıklığa ve erezyona uğratarak, doğal gelişiminden ve doğadan kopardığını görüyoruz.

Neo-liberal politikalarla, küresel ekonomi sisteminin, din, ırk ve milliyetçiliği de genlerinde taşıyıp, kendi çıkar, çelişki ve çatışmalarının en önemli esturmana dönüştürerek, tam tersinden insanı ve toplumları parçalayıp, birey ve özgürlükler adına egoizmin nasıl tavan yaptığını, insanı bir tüketim canavarına dönüştürdüğünü ve kendi yaşam alanlarını ve kendi türünü tüketme içine girdiği tehlike, TEHDİT sürecini yaşıyoruz.

INSANLIĞIN tüm değerlerini = birikimini bilgi ve emeğini, üretim alanlarını elinde toplayarak, ele geçiren bir avuç zümre, kendi yaşam ve gelecekleri için, doğayı, doğanın içinde yaşayan tüm canlıları ve kendi türünü insanı yok ederek, tehdit ederek, KORKU imparatorluğunu yeniden inşasına yeni DÜNYA düzeni denmektedir.

Bilimsel tekniğin dijital gelişim gücünü kendi kaldıracı, aracı ve önünü acıcı bir duruma dönüştüren yeni DÜNYA dizaynı, insanlık için denetim, konturol ve korkuya dönüştürmüş ve yaşatıyor olması karşısında ne yapmalı?

Felsefenin bilginin ve birikimin karşılığı
SEVGİ olarak işlenmiştir insanın özüne ve gerçeğine.

Sevgiyi tanrıyla özdeş tirip gök yüzünüze çıkartan zamanın bir avuç egemen tanrı imalatçıları, günümüzde yer yüzüne indirip, paraya, metaya dönüştürerek, tüm zamanlarını önünde sejde ve ibadet ederek geçirirler.

Sevgiyi’de alınıp satılan bir olguya, metaya dönüştürülerek, insanlığı güdülerine ilkel dürtülerine ve bir birini tüketen kotlama ve kurumlarına mahkûm eder durumu yaşatmaktadır.

Bu durum karşısında insanlık yeniden kendisini, kendi enkazından çıkararak var etmek ve yapılandırmak zorundadır.

Sevgiyi, yeniden yapılanmanın ve var olmanın temeline, üretimin moral ve motivasyonuna, yaşam’ın sevgi, ölümün nefret olduğunu bilerek, yaşamı sevgiyle güzellestireceksin.

En büyük gücün birikim, bilgi ve SEVGİ olduğu bilinciyle güçlenerek büyüyecek sin.

Korkuların, kaygıların ve çirkinliklerin asılması ve giderilmesinin yolunun bilgi, birikim ve sevgiden geçtiği gerçeğiyle yüzleşip bütünleşmek olduğu temelini kendinde oluşturacak sın demektir.

Bütün gıdanı aldığın doğayı, en az senin kadar yaşam hakkına sahip olan diğer canlıları ve toprağı seveceksin.

Sana nefes aldığın havayı bahşeden evreni seveceksin.

Sana hayat veren suyu seveceksin.

Ateşin gerçeğin olduğu bilinciyle, hakikatın aşkıyla, yanmadan, savrulup kavrulmadan seveceksin.

Eril erkek sisteminin, sana dili ve kültürü bahşeden kadını, inkar ve imhasına karşı, türüne düşman olan zihniyeti, kendinden başlayıp arınarak, yok ederek kadını ve kendini severek başlayacaksın.

Öyle bir seveceksin ki sevgili = varlığın birliğinde, binlerce yıldır uyduğun din kozasından uyanarak ve onu parçalayarak seveceksin.

Öyle bir seveceksin ki sevgili = sana içirilen ırkçılık zehrinden arınarak, pan zehrinin sevgi olduğunun bilinciyle seveceksin.

Öyle bir seveceksin ki sevgili = miliyetçi kalıplarını kırarak, ulusalcı sınırlarını aşarak, türünün mazlumuyla, mağduruyla empati ve dayanışmasıyla var olacağının bilinciyle seveceksin.

Tüm zamanların gelişim gerçeğinde, kendini bilerek ve görerek, yaşadığın zamanı anlayarak ve çözüm gücü olarak, geleceğin rahminde özgürlüğün büyüdüğü umuduyla, yaşayarak ve yaşatarak varlığının anlamını, önemini ve değerini bilerek seveceksin sevgili.

Siz deyin deli derviş
Ben diyeyim hak ve hakikat yolunda
Bir garip aşık.

Kemal Cenik

İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?