HAKK-YOLUNDA EDEB NEDİR ?

HAKK-YOLUNDA EDEB NEDİR ?

Aşk ile Canlar. Bugün size Hakk Yolunun EDEB’in den bir kaç Kelam edeceğim. Alevden çıkan ışık kadar safidir / Temizdir / Paktır Hakk Yolu. Yolda EDEB dört aşamada özümsenir.
Birinci aşama çocuğun büyüme aşamasında öğrenebileceği aşama buna Toplumun Kural, kaide ve Hukuku diyebiliriz. Tabiki bunların hepsini anlatacak değilim. Konumız.:EDEB. Bu aşamada çocuk aile içinde EDEB in kurallarını öğrenir. EDEB’in E’si.: Eline sahib olmak hırsızlık yapmamaktır. Yani biz hırsızlığın doğru olmadığını daha çocukken öğrenmiş oluyoruz. Bize ait olmayana dokunmayacağımızı ANE’miz öğrettır. Toplum Hukukunda EDEB’in D’si.: Dilimiz. Dilimize sahip çıkacağız. Yalan söylemiyeceğiz, iftira atmıyacağız, başkasının arkasında konuşmayacağız, dedi-kodu yapmıyacağız. Elimize ve Dilimize sahib olmayı öğrendik. Çocukken EDEB’in B’si Bel den bahsedilmez, çünkü cocuk henüz farkında olmadığı bir fiili anlatmanında bir anlamı olmaz. Çocuk yedi yaşına gelince bir Mürebiye/ eğitmene teslim edilir ve ilk Cemde Pir karşısında Annesi-Babası ve Murebisi ile birlikte Pir Darına durur ( Burdaki Dar mansur Darı değil) Gulbangını alır ve kemeri bağlanır çocuğumuz Ebeveyinlerinin sorumluluğunda Pire, Yola ikrar vererek kemeri bağlanır ve kemerbest olur. Bu tarihten Sonra Mürebinin eğitiminde EDEB’i öğrenir B’si Belin mansını anlamnı ve yapılmaması gerekenleri öğrenir. Yanı karşı cinsten Evlilik ikrarı ( Nikah İkrarı) verilmeden içtimanın yapılmayacağını öğrenir. Mürebbi Talebesi ( Talıbı) ile EDEB’in ve Hakk Yolu Hukkukunun tüm kural ve kaidelerini öğrendikten sonra. Öğreti Cemlerinin Rüzgarında öğrendikleri ile ( Niye Rüzgar dediğimi sorduğunuzu duyar gibiyim) Hukuk Kapısının simgesi havadır, Havanın en belirgin şeklide rüzgar olduğu için.
EDEB’in ikinci Aşaması Hakk Yolunda, Yol / İkrar Kapısındadır ( Tarık-Kapısı) Burda EDEB’e de ikrar bağlanır. Nasıl ? Nasılına Cevap vereceğim. Musahib- İkrarı bağlanan Cemde dört Canın Cem Erenlerinden Rızalık alırken EDEB’e İkrar verirleri. İkrar-Kapısında EDEB’in, E’si.: El ikrar verenleri Hakka ulaştıran çok önemli bir öğedir. Daha önce öğretilenlerin üstüne gelen öğretileri anlatacağım. Elimizle Üreten olacağız. Ürettiklerimizle yaşamasını öğreneceğiz. İsraf etmeden ihtiyacımız kadarını tüketeceğiz. Çünkü ikrarlı canımız burda emek verdi çalıştı ve Emeğini ile ürettiklerini HAKK etti. Burda insan emeği ile Hakk eş değerededir. Ve ihtiyacımızdan fazlasınıda, ihtiyacı olnalarla paylaşmayı öğrendik. Hakk edilen Hakk paylaşılınca yerini ve hedefini bulmuş oluyor.
İkrar kapısında EDEB’in D’si.: Dilimiz İkrar-Erkanında EDEB’ede ikrar vermiştik ( ikrar yaşam boyu bozulmayan bir oruçtur unutmayın. İkrar hiç bir zaman bir niyet değildir ) Daha önce öğretilenlere İkrar-Kapısında Pirin-Reyberin özellikle Dil konusunda öğrettikleri Hakk Yolunda çok önem arzetmektedir.
Burda Dilin susmasının gerekleri var. Gördüğün bed Fiillerin yola-erkana uygun değillerse üstünü ört ve kimseye söyleme. Herhangi birinde duyduğun bir iftira, Hakk-Yoluna uygun olmayan bir fiil işlenmişse, onu duymayacaksın ve mümkünse sır edeceksin ki yola zarar gelmesin. Peki ne zamana kadar. CEM olunur, Hakk Meydanı açılır Pir divanı kurulur ve bed emel işleyen veya işleyenler Cemde ise kalkıp kendileri Pir divanına yaptıkları bed fiillerini dara durup anlatamalılar. anlatmazlarsa. O gören Can her kimise kalkar Dar olur. Pir sorar. Müşkülün ne ? Diye sorar. Cem durdurulmuş ve bağlanamaz olmuştur. Bu Cemde oturan Canlardan Yolumuza Erkanımıza yakışmayan fiillerde bulundular isim vermeden söyler. Pir Ceme katılanlara sorar. Kimse meydana gelsin der. İşte o zaman gelmezlerse o bed fiili işliyenlerin ismi verilir. Ve Cemde gereken yapılır.
Bu davranış Hakk Yolu Erkanımızın gereğidir. Başka türlüsü iftira olur, yanlış olur. Böyle bir eksik içtimayi orta yerde anlatmak yada birilerine anlatmak hem dedi kodu olur hem anlatada o bed fiili yapanlar kadar yolun EDEB-ERKAN’ına kaşı hata işlemiş olur.
Dilimiz İkrar-Kapısında güzel kelamlar öğrenir, nefesler, Tercemanlar, Gulbanglar öğrenir ve pirinde, reyberinde öğrendiği güzeliklerle meşgul olur. Başka Meşguliyetler Hakk-Yoluna uygun olmayabilir. Toplum Hukuk Kapısı ve İKRAR la İKRAR Kapısında.: Musahiblarin Hakk Yoluna verdikleri İkrar ve Rızalıkla EDEB’i-ERKAN’ı öğrendiler. Piştiler İkrar kapısının sembolü alevdir/ Ateştir Talibler / talebeler bu kapıda Pişer. Pişene kadar sadece Talebe Yani talib’tiler. Bunları bu aşamadan sonra Hakk-Yoluna-Aleviliğe Geçiş olarak kabul edriz. ASIL HAKK-YOLU-ALEVİLİK BU AŞAMADAN SONRA BAŞLAR.:
EDEB’in üçüncü Aşaması.: Marifet Kapısıdır. Burda Alevilikte EDEB nedir le başlamalıyız. Marifette Ulaşan Can Ehil Candır. EDEB’in her aşamasını özümsemiş ilim kapısına gelmiş artık eğitici olmuş marifeti ile EDEB de eksiklik yapanlarla bire bir görüşür ve yolun gereklerini anlatır ve öğreterek Canların Yola-Erkana zarar vermelerini önler. Gördüğü BED FİİLLERİ saklar üstünü örter. Pir Patikada yürür Patikanın yamacında iki genç koklaşır bakarki arkada ahali geliyor Hırkasını çıkarıp üstlerini örter. Ehil Can Marifete ulaşmışsa bunu yapmak zorundadır.
Neden Pirlerimiz önce bedenen doyuma ulaşınki bizim vereceğimiz gıdaları ruhen alıp doyuma ulaşabilesiniz. Bedenen Doyuma ulaşın demekle yalnız Rızalı verdiğiniz İkrar bağladıklarınızla doyuma ulaşın demektir. Pirlerimiz derlerki Marifet Ehlinin ilk Kapısı EDEB’tir. Edeb olmadan Marifette olmaz. Marifette Reyberlerimiz yıkanır Pak olur Marifet Kapısında Su bir simgedir.
EDEB’in dördüncü aşaması. Hakikattır.: Hakikatta ulaşmış Kemale varmış bir EHİL-CAN için EDEB hiçliktir. Onun Edebi topluma Hizmettir. Sabırlıdır Sabırda Toprağa benzer. Hakkikat kapsının simgesi Topraktır. Sırdır. Topluma Hizmet eden Kamil İnsanlara Aşk olsun. Aşk ile

24 Nisan 2020 Berlin Ali Koçak

Köşe Yazıları
İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Open chat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?