DSÖ: Türkiye konusunda temkinli iyimserlik içerisindeyiz

DSÖ: Türkiye konusunda temkinli iyimserlik içerisindeyiz
Dünya Sağlık Örgütü, vaka sayısının 100 bine dayandığı Türkiye için “vaka sayılarının dengeye oturmasıyla birlikte temkinlik bir iyimserlik içerisindeyiz” açıklamasında bulundu

DSÖ: Türkiye konusunda temkinli iyimserlik içerisindeyiz

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Türkiye konusunda temkinli iyimserlik içerisinde olduklarını ve vaka sayılarının dengelenmeye başladığını söyledi.

Açıklama, DSÖ Avrupa Bölümü’nün bugün düzenlediği basın toplantısında yapıldı.

DSÖ’nün Olay Yönetim Ekibi’nden Catherine Smallwood, BBC Türkçe’nin Türkiye’de koronavirüs salgınının durumuyla ilgili sorusuna şu yanıtı verdi:

“Şu anda Türkiye’de vaka sayısının 100 bine yaklaştığını görüyoruz ve geçen hafta içerisinde vaka artış oranı da yaklaşık yüzde 47 oldu. Yani, belli bir düzeyde artışların halen sürdüğünü görüyoruz.

“Ancak Türkiye’de çok erken aşamalarda uygulanmaya başlanan önlemler sayesinde genel eğilimde vaka sayıları azalmaya ya da dengeye oturmaya başladı. Genel olarak, Türkiye konusunda vaka sayılarının dengeye oturmasıyla birlikte temkinlik bir iyimserlik içerisindeyiz.”

Dün Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de Covid-19 nedeniyle bugün 117 kişinin hayatını kaybettiğini, toplam can kaybının 2 bin 376 kişiye yükseldiğini bildirdi. Türkiye’de toplam vaka sayısı 98 bin 674, toplam iyileşen 16 bin 477 kişi oldu.

Kluge aynı toplantıda, “Avrupa bölgesindeki ülkelerden gelen tahminlere göre, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin yaklaşık yarısını bakımevlerinde kalanlar oluşturuyor. Bu, tahayyül edilemeyecek boyutta bir insanlık trajedisi” dedi.

WHO, bazı ülkelerin uygulamayı düşündüğü antikor test sonuçlarına bağlı hareket etme serbestisi konusunda da bu testlerin henüz güvenilir düzeylerde sonuçlar vermediğini belirterek, bu strateji konusunda dikkatli hareket edilmesi çağrısı yaptı.

Sınırların ne zaman açılmaya başlanabileceğine ilişkin bir soru üzerine ise Kluge, turizmin bu durumdan en fazla etkilenen sektörler arasında olduğunu ifade ederek, ülkelerin böyle bir adım atmadan önce sağlık sisteminin kapasitesi, toplumun salgının döngüsel hareket edeceği ve kısıtlamaların bir kaldırıp, bir hafifletilebileceği konusunda hazırlanmış olması ve virüsün dışarıdan gelenler tarafından yayılmasını engelleyecek önlemlerin alınması gibi bir dizi kriteri gözetmesi gerektiğini vurguladı.

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?