6 gazetecinin tahliye başvurusuna ret!

6 gazetecinin tahliye başvurusuna ret!
Gazeteciler Aydın Keser, Ferhat Çelik, Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu, Hülya Kılınç ve Murat Ağırel için infaz düzenlemesi kapsamında yapılan tahliye başvuruları reddedildi.

ANASAYFA MEDYA

Gazeteciler Ferhat Çelik, Aydın Keser, Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu, Hülya Kılınç ve Murat Ağırel için infaz düzenlemesi kapsamında yapılan tahliye başvuruları, İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimliği tarafından reddedildi.

“İstihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri ifşa etmek” suçlamasıyla tutuklu bulunan Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu, muhabir Hülya Kılıç, Yeniçağ Gazetesi yazarı Murat Ağırel, Yeni Yaşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ferhat Çelik ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Aydın Keser’in avukatları infaz düzenlemesi ve Kovid-19 salgını gerekçesiyle müvekkillerinin tahliyesini talep etti.

MAHKEME TAHLİYE TALEPLERİNİ REDDETTİ
Başvuruları değerlendiren İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimliği, dosya kapsamına göre delil durumu, atılı suçun vasıf ve mahiyeti, ifade tutanakları, atılı suç için yasada öngörülen ceza miktarı ve tüm dosya kapsamına göre “şüpheliler hakkındaki tutukluluk tedbirinin ölçülü olduğu, tutukluluk hallerinin sonlandırılmasını gerektirir bir husus bulunmadığı ve itiraz gerekçeleri yerinde olmadığı” gerekçesiyle tahliye taleplerinin ayrı ayrı reddine karar verdi.

ÜST MAHKEMEYE İTİRAZDA BULUNDULAR
Bunun üzerine avukatlar, üst mahkemeye itirazda bulundu. İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliğine gönderilen itiraz dilekçesinde, 15 Nisan’da yürürlüğe giren İnfaz Kanunu’na göre Pehlivan ve Terkoğlu hakkında ceza verilse dahi denetimli süresinin 3 yıl olarak düzenlemesi nedeniyle cezaevinde infaz edilecek cezalarının kalmayacağı hatırlatıldı.

“Kamuoyunda ‘organize suç örgütü lideri’ olarak tanınan kişilerin dahi yararlandırılarak tahliyelerine karar verildiği” belirtilen dilekçede, Terkoğlu ve Pehlivan için “Bir haber nedeniyle tutuklanmış olan müvekkilin ilgili kanun kapsamında değerlendirilmemesi bir hukuk garabetidir” ifadesi kullanıldı.

Terkoğlu, Pehlivan ve Kılınç, Libya’da hayatını kaybeden ve kimliği Mecliste canlı yayında deşifre edilen MİT mensubunun cenaze törenine ilişkin Odatv’de yer alan haber nedeniyle tutuklanmıştı. Çelik, Keser ve Ağırel’in tutuklanmasına gerekçe olarak da “Libya’da hayatını kaybeden MİT mensupları” haberi gösterilmişti. (MEDYA SERVİSİ)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?