Kat karşılığı Hazine arazisi

Kat karşılığı Hazine arazisi

NURCAN GÖKDEMİR

Gerekçesi “COVID-19 salgınının önlenmesi ve etkilerinin azaltılması amacıyla ülkemizde ve dünya genelinde sosyal ve ekonomik hayata ilişkin birtakım tedbirler almak” olarak açıklanan Torba Yasa Teklif Taslağı’nda, müteahhitlere Hazine arazilerinin tahsisini kolaylaştıran bir düzenleme yer aldı. Hazine’ye ait araziler arsa veya kat karşılığı inşaat yapabilmeleri için müteahhitlere verilebilecek.

Kısa süre içinde TBMM’ye sunulması beklenen düzenleme ile 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu’nun iki maddesinde değişiklik öngörüldü. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi çerçevesinde yapılan değişiklikler doğrultusunda devletin mülkiyetindeki yerlerin satışı, kiraya verilmesi, trampası, irtifak hakkı tesisi ile kullanma izni verilmesi yetkisi Maliye ve Hazine Bakanlığı’ndan alınarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devredildi.

Ancak bu hüküm içine Hazine’nin özel mülkiyetindeki taşınmazlara arsa veya kat karşılığı inşaat yaptırılmasının da yolunu açan bir düzenleme eklendi. Müteahhitlerin ekonomik kriz, son olarak da salgın dolayısıyla yaşadıkları nakit sorununu gerekçe göstererek, devletin mülkiyetindeki arazilere bedel ödemeden inşaata başlama, sonrasında da hasılat payı ödeme gibi süreçlerdeki sorunları yaşamamak için istedikleri düzenleme böylelikle hayata geçirilecek.

ARKASI ARAŞTIRILMALI

CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Bayındırlık ve İmar Komisyonu Üyesi Gökan Zeybek, AKP’in hazırladığı her teklifin arkasında hangi çıkar grubunun bulunduğunun araştırılması gerektiğini söyledi. İnşaat sektöründe büyük kriz yaşandığının bilindiğini belirten Zeybek, “Ancak halkın krizi daha büyük, bu kadar büyük bir sorunla karşı karşıyayken bile böylesi bir düzenlemeyi Meclis’e getirmeye kalkmanın hangi aklın ürünü olduğunu merak ediyorum” dedi.

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?