‘Salgına Rağmen 6 Bin Işçi Çalıştırılıyor; Nükleer Santral Inşaatını Derhal Durdurun’

‘Salgına Rağmen 6 Bin Işçi Çalıştırılıyor; Nükleer Santral Inşaatını Derhal Durdurun’

10 Nisan 2020 – 10:59
PİRHA- Nükleer Karşıtı Platform Dönem Sözcüsü Aycan Özkan, Covid-19 küresel salgınının en acil koşullarında Akkuyu Nükleer Santrali inşaatında çalıştırılan 6 bin işçinin ve bölge halkının yaşamlarının hiçe sayıldığını belirterek, “Nükleer santral inşaatını derhal durdurun” çağrısında bulundu.

Tüm dünyada koronavirüs salgınına karşı önlemler kapsamında birçok çalışma durdurulurken, Mersin Akkuyu’da Nükleer Santral yapımına devam ediliyor.

“HALKIMIZ NÜKLEER SANTRAL DEĞİL, SAĞLIKLI BİR YAŞAM İSTİYOR”

Konuya dair açıklama yapan Nükleer Karşıtı Platform ( NKP) Dönem Sözcüsü Aycan Özkan, şunları ifade etti:

“Doğaya, yaşama ve insanlığa verecekleri yakın ve uzun erimli zararları kar hırsları ile gözardı eden Rosatom, Akkuyu NGS, İçtaş Şirketleri ve Rusya’nın Türkiye’nin sermayeden yana, sermaye ile iç içe siyasi iktidarları bugün Covid-19 küresel salgınının en acil koşullarında Akkuyu Nükleer Santrali inşaatında çalıştırılan 6 bin işçinin ve bölge halkının yaşamlarını hiçe sayıyorlar. Hazine ve Maliye Bakanı diyor ki: 70 yıllık nükleer santral hayalimiz gerçekleşiyor. Bu hayal rantın, talanın, doğal felaketlerin hayalidir. Halkımız nükleer santral değil sağlıklı bir yaşam, güvenceli bir gelecek istiyor.
Türkiye halkının nükleer santral hayali yok. Hiçbir zaman da olmadı. Ay’a dört şeritli otoyol hayallerini halkın yutacağını sananların halkımızı nükleer santral hayallerinin peşine takmaları imkansızdır. Halkımız nükleersiz sağlıklı bir yaşam istiyor. Sermaye sahiplerinin daha çok kar etmesi için nükleer felaketler, Covid-19’lar istemiyor. Bizler Mersin Nükleer Karşıtı Platform olarak diyoruz ki; nükleer santral inşaatını derhal durdurun.”

Diren KESER/MERSİN

Ekoloji
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?