Dersim Milli Köyü’nden Bölgedeki Taş Ocağına Karşı Imza Kampanyası

Dersim Milli Köyü’nden Bölgedeki Taş Ocağına Karşı Imza Kampanyası
07 Nisan 2020 – 16:36 pirha.net
Dersim Milli Köyü’nden bölgedeki taş ocağına karşı imza kampanyası

PİRHA – Dersim merkeze bağlı Milli Köyü ve merkez arasında bulunan taş ocağına karşı imza kampanyası başlatıldı. Yapılan açıklamada, geniş bir alanın çöle çevrildiği ve inanç merkezlerine zarar verildiği belirtildi.

Dersim merkeze bağlı Milli Köyü ile merkez arasında 15 yıldır işletildiği belirtilen taş ocağının kapatılması için imza kampanyası başlatıldı.

İmza kampanyasında yapılan açıklama şöyle:

“KÖYÜMÜZÜN YIKIMA UĞRAMASINI İSTEMİYORUZ”

“Dersim Örenönü Tabiat Parkı içinde bulunan köyümüz Milli/Mulu (İsmetinönü Mahallesi) ile Dersim merkez arasında neredeyse 15 yıldır bir taş ocağı işletilmektedir. Dersim şehir merkezinin hemen yanı başında yeşil ormanlarla kaplı dağları olan köyümüz dört bir yandan yıkılmaya çalışılıyor. Köyümüzün artık bu şekilde yıkıma uğratılıp yok edilmesini istemiyoruz.

“SÖYLEMLER ÜZERİNDEN 5 YIL GEÇTİ, HALA KAPATILMADI”

Müteahhit Erdal Güntaş’ın sahibi olduğu taş ocağına karşı daha önce de birçok platformda mücadele verildi. Ancak ne belediye, ne şehrin milletvekilleri, ne de şehirdeki kurumlar bu konuda yeterince duyarlı olmadı, destek sunmadı. Yine de gösterilen tepkiler üzerine taş ocağını işleten Erdal Güntaş, Aralık 2015 tarihinde tüm basına da yansıyan bir açıklama yaparak, taş ocağını kapatacağını söyledi. Lakin 5 yıl geçmesine rağmen taş ocağı kapatılmadı.

“YEŞİL KATLEDİLDİ, SULAR KİRLETİLDİ”

Şu anda uydudan dahi görülen geniş bir alan çöle çevrildi. Ağaçlar, ormanlar, kayalar yok edildi, yeraltı suları kirletildi. Dağlar parçalanarak bitki örtüsü, çiçekler ve şehrin de akciğeri olan ormanların bir kısmı yok edildi.

Milli, Kızılbaş inancının bir parçası olan altı (hatta daha fazla) ziyaretin yer aldığı bir köy. Güntaş’ın işlettiği taş ocağının bir yanında sairimiz Silê Qiz’in ve değerlerimizin mezarının olduğu Mezela Dewres (Derviş’in Mezarı), diğer tarafında ise Vile Jêlê ziyareti yer alıyor. İki ziyaretin arasındaki tüm arazi çöle dönüştürüldü.

“KAR HIRSI DOĞA KATLİAMINI GETİRDİ”

Gerek devlet destekli gerek yerel işletmecilerin, sınırsız kâr hırsı, aç gözlüce, daha fazla para kazanmak amacıyla yaptığı doğa katliamı, kendi topraklarımızda yaşamı bize zehir ediyor. Talan edilen her toprak parçası, her ağaç ile çocukluğumuz, anılarımız, kültürümüz, toplumsal belleğimiz de yok ediliyor. İnsan doğasından, belleğinden koparsa geriye ne kalır ki! Biz o dağları, taşları öperek büyüdük. Ama o taşlar paramparça ediliyor şimdi. En zor anlarımızda hep doğaya, dağlara sığındık, inandık, ailemizden bir parça gibi yaklaştık.

Ayrıca tüm insanlığı bir anda betondan küçük hücrelerine hapseden koronavirüs de gösterdi ki, doğaya ve canlılarına hoyrat yaklaşımın sonu felakettir. Doğaya zarar verilmeye devam edilirse, gelecek nesillere sadece ölüm ve yıkım bırakılacaktır.

YETKİLİ FİRMAYA ÇAĞRI: OCAĞIN KAPATILMASINI TALEP EDİYORUZ

Tüm bunlardan dolayı köyümüzü, suyumuzu, havamızı, bitkilerimizi, canlılarımızı etkileyen ve zarar veren bu taş ocağını istemiyoruz. Milli köylüleri olarak müteahhit Erdal Güntaş’tan bu ocağı kapatmasını talep ediyoruz. Ayrıca belediye, sivil toplum kuruluşlarının, çevrecilerin ve duyarlı insanlarımızın desteğini bekliyoruz. Köyümüzün doğasını bozacak hiçbir projeyi istemiyoruz.

(HABER MERKEZİ)

Ekoloji
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?