Gazeteci Metin Göktepe’nin doğum günü: Yaşasaydı 52 olacaktı…

Gazeteci Metin Göktepe’nin doğum günü: Yaşasaydı 52 olacaktı…
8 Ocak 1996’da haber takibi için gittiği İstanbul Alibeyköy’de polisler tarafından gözaltına alındıktan sonra dövülerek öldürülen Evrensel Gazetesi Muhabiri Metin Göktepe’nin bugün doğum günü. Göktepe yaşasaydı 52 yaşında olacaktı
Gazeteci Metin Göktepe’nin doğum günü: Yaşasaydı 52 olacaktı…

Metin Göktepe’nin annesi Fadime Göktepe
Metin Göktepe, 10 Nisan 1968’de Sivas’ın Gürün ilçesine bağlı Çipil köyünde dünyaya geldi. Yaşamının ilk 11 yılını burada geçiren Göktepe, geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan, 8 çocuklu bir ailenin 7’nci çocuğuydu. İlkokulu köyünde okuyan Göktepe, 1979’da annesi ve babasından hemen önce küçük kardeşi Aziz ile birlikte İstanbul’a geldi. Göktepe, 1989 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümü’ne girdi.

Gazeteciliğe 1992 yılında Gerçek dergisinde atılan Göktepe, 1995 yılında Evrensel’de muhabirlik yapmaya başladı.

28 YAŞINDA ÖLDÜRÜLDÜ

8 Ocak 1996 tarihinde, “Mutlaka ben izlemeliyim arkadaşlar” diyerek Ümraniye Cezaevi’nde öldürülen tutukluların cenazesini izlemeye Alibeyköy’e gitti. Polisler, “Sarı Basın Kartı” olmadığı gerekçesiyle Göktepe’yi ilçeye sokmadı ve haberi izlemekte ısrarcı davrandığı için yüzlerce kişiyle birlikte gözaltına alıp Eyüp Kapalı Spor Salonu’na götürdü. Burada “gazeteciye özel muamele” diyen polislerce dövülerek öldürüldü.

Göktepe hayatını kaybettiğinde 28 yaşındaydı.

Evrensel Gazetesi Muhabiri Metin Göktepe 52’nci doğum gününde ailesi, meslektaşları ve yurttaşlar tarafından sosyal medyada anılıyor.

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?