ALEVİ KIZILBAŞ İNANCINDA MÜNACAT GERÇEĞİ GİZLEMEME

ALEVİ KIZILBAŞ İNANCINDA MÜNACAT GERÇEĞİ GİZLEMEME
Alevi Kızılbaş ozanlarında çok derin bir şekilde işlenen münacat Hakka yakarıştır, fısıldamaktır. Mürşitlerinin derin bilgisine nail olan kişinin mürşidiyle muhabbet etmesi onun bilgisini alarak ,iç dünyasında çıkacağı yolculuğunun gıdasını almak kendi gerçekliğini aramaktır.Pirin eteğini öpmek deyiminin anlamı budur.Çünkü mürşit bu ulvi yolun gizli bilgilerine sahip olan ulu makamdır.Mürşit bu bilgileriyle aydınlanmış kendi gerçeğinin peşine düşecek kadar pir seviyesine çıkmış kişilere verilir.Dolayısıyla burada soy sop ,seyyid ,dede soyu aranmaz.Aşk ile yola serini koyan her canın çıkacağı yolculuktur.
Kainat insanda sır oldu
İnsanın vücudu sır ile doldu
Dedemoğlu Hakkı özünde buldu
Pirin divanında durdum duralı
Talip bilmek öğrenmek mürşitten aldığı bilginin peşine düşmek için bunu bilincine çıkarmalı içselleştirmelidir. Öğrenmek için bu sırrı çözmek kapalı olanı açmaktır.Evren nasıl gizlerle dolu ise insanda gizlerle doludur.O gizleri çözmek için ilk eğitim dört kapı kırk makamın şeriat ,tarikat ,marifet kapıları ve on basamağından bu aşamaya geçmek için Hakk Hakikat yolu, sırrı hakikat kapısında HAKK İLE HAKK olmak için gerçeğin yoluna revan olmak gerekir.
İnsanı insan yapan iç dünyasıdır.Canın üstünde ki beden bir giysi o giysinin ancak dili içerdeki canın tepki vermesi ile üzülür ,ağlar ve güler bunu fark edebiliriz.Ama diğer yönden ne düşündüğünü duygularının ne yönde olduğunu bilemeyiz.İşte bu giz çevremizde doğada evrende de aynıdır.Bir tane başağın içinde onlarca başağı barındırdığını bilmek,bir meyvenin ağaca dönüşüp yüzlerce meyve vermesini çevremizdeki köylerden çiftçilerden bunu görebiliriz.Evde de bunun deneyi yapabiliriz.Ama öyle gerçekler vardır ki onları sıradan insanların veya yol diline göre talep eden kişi olan talibin taşıyamayacağı bilgilerdir.Her gerçek bilgi o bilgiyi taşıyabilecek bilgili insanlara aktarılmalıdır.Bu bilgiyi de ulu orta her yerde verilmediğini bilmeli özel koşullarla bir araya gelmiş özel yerlerde verilmelidir.
Mürşit öğrenmek isteyen canın gizi çözmeleri için gönül gözünü,akıl gözünü bilgiyle açmış olur.Bilgiyi taşıyabilecek insanların eğitiminde evrensel düşünen ,ötekileştirmeyen,din dil cinsiyet ayrımı gözetmeksizin herkesi kucaklayan değerlerin toplamı rıza şehrinin de alt yapısı kurulmuş olur.
Örneğin yazılarımda gerçekleri dile getirdiğim ;Ali ,oniki imamlar ile verdiğim tarihsel ve mitolojik bilgiler,Hakk anlayışının aleviler de göksel bir anlayış olmaması,ahret inancının, cennet cehennem inancının olmayışı ve kavramların,sayıların ezoterik anlamlarının ehli olmayan, bu sırra vakıf olmayanların ağır eleştirilerine maruz kalıp yola ihanet ile suçlandığımız bile olmuştur.İşte bu örnekten yola çıkarsak bir bilginin kavramın kimlere verilmesi çok önemlidir.Bunun yolu dört kapı kırk makamdan geçiyor.Bu bilgiler de mürşit-pir –rehber –talip ilişkisi içindedir.Burada mürşit hakikat,pir marifet,rehber yol -tarikat ,talip şeriat- hukuk kapısıdır.
Mürşit ezoterik bilgilerin gerçeğini direk çözümleyebilen bunu hayata uygulayabilen bir bilinçle hareket ederek toplumsal düşünür. Halkın sorunlarını çözen bunu hisseden ,ezilen horlanan,mazlumların yanında olup bilgilerini onların çözümünde kullanarak kolektif iradeyi hakim kılan rızayı önceleyen yapıyı da kurmuş olur.
Sonuç olarak rızalık ve razılık ile yürüyen yolumuz gerçeğin ve sırların her insana verilmediği ancak bu yola turap olanların içsel yolculuğuna hazır olup orada ki yakarışı özünde ki tanrıyı bulması onunla hakk ile hakk olması ile gerçekleşen bir yolculuktur, icazettir.Aşk ile canlar
Sosyolog /İbrahim Ergin

İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?