PİR ALİ KOÇAK İLE SÖYLEŞİ 1

PİR ALİ KOÇAK İLE SÖYLEŞİ
M.Ali Çabuk
1.02.2020 Cmt 19:59
Bölüm -1
-Hoşgeldiniz, Sn. Koçak.
-Hoşbulduk, Sn. Çabuk.
-Sohbetimize Aleviliğin yazılmayan zamanları hakkındaki görüşlerinizi almakla başlamak istiyorum. Aleviliğin yazılmayan zamanları hakkında bizleri bilgilendirebilir misiniz?
-Bu soruya cevap verebilmek için, tarihin yazılmayan zamanlarına inmek gerekir.
İnsanlar henüz doğayla mücadele ederken sadece tek bir sorunları vardı. Yaşam için yeteri kadar yiyecek bulabilme idi. Yani yaşamak ve üreyip çoğalmkatan başka bir düşünceleri yoktu. Avcılık ve toplayıcılıkla yaşam mücadelesi veren Ana soylu kılanlar, topladıkları yiyecekleri ile kışı atlatmak ve bahara kavuşmaktır amaçları… ‘’Kuzey yarım Kürede yaşayanlar, kışların uzun olması nedeni ile toplayabidikleri yiyeceklerle bahara çıkmak nerdeyse imkansızdı’’ Demek yerine çok kez imkansız idi. İşte bu imkÂnsızlığın üstesinden gelebilmek için bilge insanlara ihtiyaç vardı. Bilgeler ekseriyetle kılanın büyük anneleri idi. Büyükler bir araya gelerek kılanın sağlıklı yaza varabilmeleri için, kışın ortalarında yiyecek erzaklarının azalması ile kılanın güçlü bireyleri günde sadece bir sefer yiyecek tüketmelerine karar verirler ve bu uygulanırdı. Her sene tekrarlanan bu uygulamalar zaman içinde günde bir sefer yiyecek tüketenler diğer bireylerden daha sağlıklı bir yapıya sahipler. Bu sağlıklı vücut kutsallık kazanınca, kış aylarında her sene tekrarlanan Oruçlar gelenek haline gelerek kutsiyet kazanıyor. Ve günümüzde. Niyetlendiğimiz 3 gün Gağan Orucu. 7 gün Xızır Orucu. 12 Gün Hefetemal/ Muharem Oruçlarının tamamı Gağanla başlar. Mayısın beşinde/ altısında biter. Gağanla başlayan Çileler 120 gün, 3 sefer 40 gündür. 1. Kırk Gün Gağan ayı, 2. Kırk Gün Xızır Ayı. 3. Kırk Gün Nevruz Ayı / Ya da Muharrem ayı… Neden Muharrem? Anadolu’da ilk Ana tanrıçanın baharın başlaması ile canını vermesi birleşir. Buna da yılın başlangıç günü 20 / 21 Marta denk gelmesi ile Muharremi Matem olarak ilan etmişler ve 12 gün Heftemal Orucunu Matem Orucu olarak Ana tanrıça için tutulmaya başlanmış. Günümüze kadar gelmiş fakat başkaları gelip muharremi, matemi başkalarının adına bize adapte etmeye çalışmışlar. Bundan da bayağı başarılı olmuşlar. Bunlar Safeviler, özellikle Şeyh Cüneyid ve Şah İsmail idiler. 3. Kırk Günümüz 26 Mart’ta başlar ve 6 Mayıs’ta sona erer. Dedelerim / Pirlerimiz özlerini temizlemek işin Çile çekerlerdi o da bu gelenekten kalmadır. 120 Gün günde bir sefer yiyecek tüketen bir Can kendine varması için yeterlidir.
-Tarihin yazılmayan zamanlarında Alevilikte liderlik nasıldı? Bu konudaki görüşlerinizi merak ediyorum.

-Alevilerin önderleri Pîrdir ( Pir yaşlı bilge Anadır), Murşiddir. Mu=Ma=Ana. Rşid= Reşit=Olgun= Bilge. Murşid de Bilge Anadır. Daha sonra Erkek Kral tanrılarla Alevilik= Işık Taifesi= Rea Heq önderleri eril olmaya başladı. Ataerkil dönemi başlayınca günümüzdeki karmaşık Eril alevilik ortaya çıktı.
-Tarihin yazılmayan döneminde Aleviliğin dili ne idi?
-Aleviliğin ilk dili İnsanlığın ilk dilidir. Günümüzde Alevilik dili her lisanla olmalı. Alevilikte milliyet yoktur fakat her bireyin bir anadili vardır. Önemli olan Ana dilimizi Alevi EDEB-ERKAN’ın dili ile kulana bilmemizdir.
Aleviliğin kağıttan kitabi olmaz. İnsanın belleği, insanca düşüncesi ve vijdanıdır, Aleviliğin kitabı, Aleviliğin önderi Ehil Bilge olan İnsanı Kamildir…
01.02.2020/mehmet ali çabuk

Köşe Yazıları
İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Open chat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?