HIZIR

HIZIR

İçinde bulunduğumuz Hızır ayında tüm canların muratlarının gerçekleşmesi dileğiyle, görünen ve

görünmeyen tüm varlığa bir nazarda bakan, eşitlikçi, adil, vicdani bir inancın yoldaşı olan tüm canlara merhaba.
Bizler her daim birbirimizi can olarak görmemiz gereken bir yolun yoldaşlarıyız. Can kavramı o kadar evrensel ve eşitlikçidir ki sadece bunun için bile alevi olmaktan onur duyarım herzaman.
Bugün Yolumuzun üzeri tozlu, puslu, dikenli, gözgözü görmez durumda. Yürürken bir elimizde ışığımız(pirlerimizin, aşıklarımızın, ulularımızın sözleri, duruşları), bir elimizde de aklımız, vicdanımız ve yüreğimiz olmalı ki bu kadim inancı olması gereken duruma getirmeli ve geleceğe taşımalıyız. Yolumuzu yürürken biz alevi kadın canlar olarak inancımıza hiçbir şekilde bağdaştıramadığımız bir çok durumla karşılaşıyoruz. Herkesin de gördüğü ve bildiği ama bazen görmezden duymazdan gelinen durumlardan bazıları şunlar: İktidar hırsı, yolu kendi çıkarlarına vitrin yapmak, erkek egemen yapıyı sürekli üreterek kadınlara ve yine gençlere yer açmamak (genç erkeklerde bundan nasibini alıyor maalesef) inancın özgünlüğünü zedeleyerek asimilasyona hizmet etmek. Kadını inancın dışına geri hizmete iterseniz elinizde kalan yarım bir şey olur. Adı ne olur bilmiyorum ama bunun Alevilik olmayacağı kesin bir şeydir. İnancımız eksikliği, noksanlığı görüşlerimiz de aramamızı, özümüzü dara çekmemizi önerir. Bu önerinin pek dikkate alınmadığını da bizzat yaşayarak görmekteyiz.
Var olan Alevi kurumlarında ki durumlar içler acısı. Kurum başkanları ve yöneticilerinin büyük çoğunluğu erkek canlardan oluşmakta. Kadınlar ve gençler kendilerine maalesef ki yer bulamıyor. Ancak geri hizmette olmaları koşuluyla varolabiliyorlar.
Yaşanan alevilik maalesef ki bulunduğumuz egemen sistemdeki çoğu çürümüşlüğü içinde barındırıyor. Yaşadığımız toplumsal çürümeden korunmamızın yolu özümüze dönüp yeniden inancımızın değerlerini yaşatmaktan geçiyor.
Can kavramını gerçek benliğine kavuşturarak başlayalım. Kadınları ve gençleri gören bir yerden varolan eksiklileri doğru tesbit ederek, gerçeği kendimize pusula yaparak ve rızalık ilkesiyle yol alırsak kadim inancımızın taşıyıcıları olabiliriz. Yoksa gidişat pek iç açıcı görünmüyor.
Aşk ile canlar.
Hızır yoldaşımız olsun.
Nuran Kılıçkaya

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?