Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi’nden Acil Tahliye Çağrısı

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi’nden Acil Tahliye Çağrısı
28 Mart 2020 – 14:35 pirha.net

PİRHA – Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, eylemlerinin 290. haftasında İHD Ankara Şubesi’nde açıklama yaptı. Açıklamada, “Tüm hasta mahpuslar bir an önce hapishanelerden çıkartılmalı, tahliyeleri acil olarak sağlanmalıdır” çağrısı yapıldı.

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, bu hafta da koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle İnsan Hakları Derneği’nde yazılı açıklama yaptı. Eylemin 290. haftasında Afyon 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan hasta mahpuslardan 28 yıldır cezaevinde kalan Şevket Bilici’nin durumuna dikkat çekildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Dünyada pandemi olarak ilan edilen ve can kayıplarına yol açan Corona Virüs (Covid-19) hastalığı, hapishanelerde ciddi risk teşkil etmektedir. Hapishanelerde 294 bin tutuklu ve hükümlü bulunmaktadır. Bunların içerisinde ağır hasta, yaşlı, bağışıklık sistemi zayıf ve yaşamını tek başına devam ettiremeyen mahpuslar bulunmaktadır.

Ailelerin tarafımıza iletmiş olduğu bilgilere göre cezaevlerinde mahpuslara dönük önlemler alınabilmiş değildir. Koğuşları yaklaşık 15 gün önce dezenfekte edilmiş, sonraki zamanlarda yapılacağı söylenmesine rağmen hala dezenfektan yapılmamıştır. Temizlik ve hijyen malzemeleri hala kısıtlı olarak ve ücretli olarak verilmeye devam edilmektedir. Yemekler yine yetersiz ve sağlıklı beslenmeye uygun değildir. Diyetle beslenmesi gereken mahpusların ihtiyaçları karşılanmamaktadır. Kalabalık koğuşlarda yerde yatan mahpuslar bulunmaktadır. Cezaevlerinde ağır hasta ve kanser hastalarının hastaneye gidiş gelişleri durmuş vaziyettedir. Bir hasta mahpusa “eğer hastaneye giderse, 14 gün boyunca tek başına bir hücrede kalması gerektiği” söylenmiş, zaten tek başına yaşamını devam ettiremeyen mahpus hastaneye gitmekten vazgeçmiştir. Bu nedenle ağır olan hasta mahpuslar ve tüm mahpuslar kaderleri ile baş başa bırakılmıştır.

“BİLİCİ’NİN SAĞLIK DURUMU HER GEÇEN GÜN KÖTÜYE GİTMEKTEDİR”

Bu hafta Afyon 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan hasta mahpuslardan 28 yıldır cezaevinde kalan Şevket Bilici’nin durumunu aktarmak istiyoruz. Kurumumuza mektuplarla durumunu aktaran ve destek isteyen Şevket Bilici; uzun hapislik yıllarından kaynaklı olarak birçok ve kronik hastalığa yakalanmış ve hastalıkları süreklilik arz eden hastalıklardır.

2018 yılında aynı yıl içerisinde 2 kez kalp krizi geçirmiştir. Kalp rahatsızlığından kaynaklı olarak 3 kez anjiyo olmuştur. Başta ana damar olmak üzere 4 kalp damarının tıkalı olduğunun tespiti üzerine 4 damara da stent takılmıştır. Kalp damarlarında yüzde 45 daralma vardır. Mevcut durumda da sol tarafında büyük oranda hep ağrı ve uyuşukluk bulunmaktadır. Kansızlık rahatsızlığı vardır ve nefes alışverişlerinde büyük zorluk çekiyor. Ayrıca tarafımıza iletmiş olduğu birçok kronik hastalıkları da şunlardır; Mide ve ülser rahatsızlığı, bağırsak sorunları, içten kanamalı hemoroid, sinüzit ve baş ağrıları, yüksek tansiyon, düşük tansiyon rahatsızlıkları gül dökümü hastalığı ve alerjik rahatsızlıklar. Hastalıkları ciddi ve ağır bir hale gelmiş ve her geçen gün sağlık durumu daha da kötüye gitmektedir.

Özellikle kalp ve yüksek tansiyon hastalıklarının kendisini ciddi olarak zorladığını ve tüm yaşamını olumsuz yönde etkilediğini ifade etmektedir. Sosyal yaşam ve ihtiyaçlarını giderme konusunda arkadaşlarının desteği ile yaşamak zorunda kalmıştır. Kendi ihtiyaçlarını tek başına karşılayamaz duruma gelmiştir. Sağlık durumunun ciddi ve ağır olduğunu belirmektedir.

“BİLİCİ, YAŞAMINI HAPİSHANEDE DEVAM ETTİREMEYECEK DURUMDADIR”

Şevket Bilici’nin yaşamı risk altındadır ve uzun yıllardır hapishanede olmasından kaynaklı olarak yakalandığı çoklu hastalıklardan kaynaklı olarak da bağışıklık sistemi zayıflamış ve hapishanede yaşamını devam ettiremeyecek duruma gelmiştir.

“RİSK GRUBUNDAKİ MAHPUSLARIN ACİL TAHLİYESİNİ TALEP EDİYORUZ”

Şevket Bilici hem ağır hastalıklarından dolayı hem de Dünya’da pandemi olarak ilan edilen Covid-19 nedeniyle derhal serbest bırakılmalıdır. Cezaevinde tedavi olanakları kalmamıştır. Şevket Bilici ve tüm hasta mahpuslar bir an önce hapishanelerden çıkartılmalı, tahliyeleri acil olarak sağlanmalıdır.

Bizler, Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi olarak 290. haftada cezaevlerinde bulunan hasta mahpusların salgından korunmasını, risk grubundakilerin acil tahliye edilmesini, hapishanelerde gerekli olan tüm tedbirlerin alınmasını ve alınan önlemler konusunda yetkililerin şeffaf olmasını talep ediyoruz.

PİRHA/ANKARA

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?