BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri: Siyasi Tutsaklar Serbest Bırakılmalı

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri: Siyasi Tutsaklar Serbest Bırakılmalı-
28 Mart 2020 – 18:34 pirha.net

PİRHA- Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Bachelet, cezaevlerindeki kalabalığın azalması için hükûmetlere siyasi ve düşünce tutuklularını serbest bırakma çağrısında bulundu.

Michelle Bachelet, Koronavirüs(Covid-19) salgınının kalabalık cezaevlerinde sosyal mesafenin korunmasının imkansız olduğunu ifade ederek, Twitter’dan videolu bir mesaj paylaştı.

Mesajda şu açıklamaları yaptı:

“Covid-19 cezaevlerini, göçmen gözaltı merkezlerini, bakım evlerini, psikiyatri hastanelerini, ve diğer merkezleri vurmaya başladı. Bu durum buralarda kalan savunmasız insanları kasıp kavurabilir. Bir çok ülkede cezaevlerinde aşırı derecede bazı yerlerde ise tehlikeli boyutta kapasiteden fazla insan bulunuyor.

Fiziksel mesafe uygulama ve kendini izole etme böyle şartlarda neredeyse imkansız. Bu yüzden hükümetlere acilen harekete geçerek, cezaevlerindekilerin sağlığını koruma ve güvenliğini sağlama çağrısında bulunuyorum. Bu krizden hükümetlerden çok fazla kaynak talep edildiğini ve birçok zorlu karar almak zorunda olduklarını biliyorum. Ancak onlara parmaklıklar arasındaki ve kapalı akıl sağlığı kurumları, bakım evleri, yetimhane gibi yerlerde kalanları unutmama çağrısı yapıyorum. Öbür türlü mahkumlar, çalışanlar, ziyaretçiler ve toplumun geri kalanı için felaket olabilir.

“YAŞLI VE HASTA MAHPUSLARI TAHLİYE ETME YOLLARI BULUNMALI”

Yetkililer özellikle Covid-19’a karşı risk grubunda olan yaşlı ve hasta mahpusları tahliye etme yollarını bulmalı. Cezaevlerinin nüfusunu ciddi anlamda düşürüp, fiziksel mesafe kurmayı mümkün hale getirmek için, ‘düşük riskli suçluları’ serbest bırakmayı düşünmeliler. Bazı ülkeler bunu yapmaya başladı bile. Bu hiç olmadığı kadar önemli; hükümetler, siyasi mahkumlar veya eleştirel ve muhalif görüşlerini dile getirdiği için cezaevinde olanlar dahil olmak üzere yeterli yasal dayanak olmadan tutuklananları serbest bırakmalıdır.

“TOPLUMLAR BÜYÜK BİR SINAV VERİYOR”

Bütün toplum Covid-19’a karşı büyük bir sınav veriyor, hükümetler fiziksel mesafeyi sağlamak için sert adımlar atıyor. Bu önlemlere uyulması çok önemli. Ancak bazı ülkelerin bu kuralları ihlal edenleri hapis cezasıyla tehdit etmesinden derin endişe duyuyorum. Bu hapishanelerdeki durumu daha da kötüleştirecektir ve öldürücü virüsün yayılmasını durdurmada pek de işe yaramayacaktır. Hapis cezası son çare olmalı, özellikle böylesi kriz zamanında.”

(HABER MERKEZİ)

 

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?