Alevilerin sorunları ve örgütlenmesi üzerine.

Alevilerin sorunları ve örgütlenmesi üzerine.

Alevilerin sorunları

Ve örgütlenmesi üzerine.

Bir halkın tarihi başarıları ve yenilgilerin sebebi o halkın duyarlı evlatları ve aydınlarının omzundadır, sorumluluğundadır.

Bir bireyi düşünün, kendisine faydası yoksa başkasında olamaz.

Soruna böyle yaklaşınca, insan tarihe göz atınca, derin bir üzüntü ve arayışa koyuluyor.
Çığlık atan atalarımız kayıp olan çocuklarımız, asılan pirlerimiz, derisi yüzülen ozanlarımız
Okunan nefeslerimiz, yazılan şiirlerimiz.
Bizleri birliğe güçlü örgütlenmeye dayanışmaya çağırıyor.

Neden, çünkü yapılan  Alevi katliamlarında kendimizi savunacak güçlü öz örgütümüzün olmayışıdır.
1980, ler den sonra örgütlenmeye çalışan, var olan örgütler, bu ihtiyaca cevap verecek güçte değildir. Sadece inanç bazında sosyal, kültürel ,sanatsal, çalışmalarda bulununmuş ve tarihi
süreçte örgütlenenlerde katkısı olmuştur. Ancak bununla gelecek gelişmelere, olası saldırılara cevap verecek Alevi halkını savunacak düzeyde değildir.

Çok yakın tarihte İSİD in,Ezidi halkına kendi topraklarında saldırısı. Örgütlü hazır bir ..savunması olmasa idi. kayıplar ve işkencenin sonu daha fazla olacaktı.

Her hata bir deney, ders sayılırsa, Bundan nasıl dersler çıkarmalıyız.?

Bu savaş , bu kirli tarih bizlerin önüne sorular ve çözümler üretiyor.
Sorun varsa çözüm nerde?
Ne yapmalı?

Örgütlenme modelleri çok denendi bu topraklarda…  Ancak orta doğuda Alevi halkaları
Iran‘da yarsan, ırak‘ta kakayı. en el hak. Türkiye‘de Mezopotamya topraklarında yetişen mazlum halkalarla özgür inanç ve bir arada eşit temelde örgütlenme ve dayanışma bazında herkesin kendisini özgürce, temsil edeceği. Bir dayanışama, cephe örgütlemesi içinde ve ya dışsında kendisini savunacak başkasına yük değil. Tam tersine ortak yaşam içinde ortak mücadeleyi örgütleme zorunluluğu ile karşı karşıyayız.
Örgütlenemde ekonomik ve iktisadi güç olarak var olan bu halklar.

Kendi arasında diyalog ve dayanışma ile adım atabilirler. Diğer yandan komşu ülke topraklarında var olan inançlar Aleviler ortak bir dayanışma işbirliğine gide bilirler. Tartışabilirler zaman çok kısa, yükümüz ağır zamanımız fazla yok.
Örnek.
25 milyon Alevi var deniliyor… Eğer doğru ise. Bu halk.
Ekonomik anlamda kendisini, besleyecek örgütleyecek güçtedir.

Bu dönemde. ekonomik dayanışma en büyük örgütlenme gücüdür.
Dayanışma bilincin temeli ve bilinçli bireylerin ve toplumların eseridir.
Kendi şirketlerimizle oluşturacağımız dayanışma fonları ve insanlara istihdam yaratabilme özelliği insanların gündelik yaşamına ve sorunlarına uzatılabilecek en değerli can alıcı nokta, uzatılan el değerli ve etkileyici olacaktır.
.
Halkımıza kendi gücünü ve bilgisini ve enerjisinin kendisi olduğunu anlatmak ve ikna etmeyi başara bilir isek, gücün ve çözümünde kendisi olduğuna işte zaman İnancıktır.

Bizim en büyük sorunumuz içe kapalı ideolojik tartışmalarla birbirimizi hırpalamamızdır.
Bunu sorumluluk taşıyan bende varım diyen, her canla her alevi kurumları içinde tartışmaya açmalı doğru yolu bulmalıyız aksı halde acıların destanını okumakla meşgul olacağız eğer yaşar isek?

Dünyaya, da ki olaylara kısa göz atmamız yeterli.

Diğer yandan. Varşova paktının dağılması SSCB. Birliğinde halklar kendi si kendisi tarafından seçilmesini yönetmesini ortaya koydu. Bu mümkün ancak bizler ayrılığı değil, ortak ve eşit paylaşımı insani değerleri ve doğayı ortak korumayı önceliğimiz olmalıdır.

Her halk her kimlik kendisi olmalı, öz örgütü öz yönet içişini, seçmemek istiyor.
Alevilerde neden olmasın.? Başka örgütlerde çalışıp mücadele ediyorlar da
Kendi öz örgütünde neden çalışmasın.?

Unutulmamalıdır ki bir halkı en iyi koruyan kendi evlatlarından oluşmuş öz örgütüdür. Dikkat edilmelidir ki yol birdir. Yol dilini ve felsefesini iyi anlaya bilirde yolda birliği sağlaya bilir isek, egolardan uzak ben değil de biz olmayı başarırsak işte o zaman ayrı olan gruplar ve inanç dernekleri ve yöneticileri yola yoldaş olmayı başaracaktırlar. Söylediklerine önce kendileri inanmalıdır sonra başkalarda inansın.!
.
Dolayısı ile şu örgütün arka bahçesi.’’ Ve benzeri gibi sorunlarda ortadan kaldıracaktır.’onlar şunlar bunlar’ yerine biz olmayı başarır isek işte o zaman yola sözde değil özde yoldaş olacağız.

Aşk ile
Aydın Can
14 -3-2020

 

İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?