Salgın, göçmen krizini büyütüyor

Salgın, göçmen krizini büyütüyor
Yunanistan’ın kabul etmediği Avrupa sınırlarındaki göçmenlerin salgın nedeniyle bulundukları bölgeden ayrılmalarına izin verilmiyor. Göçmenler, AFAD’ın “yeteri kadar yemek ve su dağıtmadığını” belirterek zorunlu ihtiyaçlarını dört, beş katı fiyata satın alabildiklerinden yakınıyor

İsmail ARI

Yunanistan üzerinden Avrupa’ya geçmek umuduyla Edirne’de bulunan göçmenlerin sınır boyundaki bekleyişleri salgına karşın sürüyor. Edirne Pazarkule Sınır Kapısı etrafındaki göçmenler, BirGün’e yaptıkları açıklamada “AFAD’ın yeteri kadar yemek ve su dağıtmadığını, soğuk havaya rağmen battaniye dağıtılmadığı ve fahiş fiyatlarla ekmek ve sigara satıldığını” belirtti.

Afganistan vatandaşı A. T., “Daha önce çarşıya gitmemize izin veriliyordu. Koronavirüs nedeniyle beş gün önce bulunduğumuz alanın dışına çıkmamız yasaklandı. Dışarıda ekmek bir buçuk TL’ye satılıyorsa burada bize beş TL’ye satıyorlar. Burada 30 ile 50 TL arasında değişen fiyatlarla sigara satılıyor. Bu duruma göz yumuluyor” diye konuştu.

EKMEK VE SU BULAMIYORUZ

“Geri dönüşümüzü de sağlıyorlar ama biz geri dönmek değil Avrupa’ya gitmek istiyoruz” diye konuşan A. T. “Su bulamıyoruz, ekmek bulamıyoruz, yemek almak için 150-200 kişilik sıralar oluyor ve sıranın sonundakilere yemek kalmıyor. Kendimiz dışarıdan yiyecek bir şeyler almak istiyoruz ama buna da izin verilmiyor” dedi.

MAMAYA İHTİYAÇ VAR

Sınırda bekleyenlerin arasında çocuk ve bebeklerin de bulunduğuna hatırlatan A. T. şunları söyledi: “Mamaya ihtiyacı olan bebekler var. Birçok aile zor durumda. Benim bir şeyim yok bir işim vardı, patronum benim yerime bir başkasını bulmuş. Biz sadece Avrupa’ya gitmek istiyoruz. Burada hava çok soğuk, çadırlarda kalıyoruz, bir süredir battaniye dağıtılmıyor. Bugün bir tane küçük süt, bir tane kuru fasulye konservesi ve iki parça ekmek verdiler. Bize yeteri kadar su ve ekmek verilmeli. Önceki gün su dağıtmak için küçük bir araç geldi. Aracın etrafını neredeyse 400 kişi çevirdi ve birçok insan su alamadı.

Dün 18 yaşından küçük bir arkadaşımız Yunanistan askerlerinin kullandığı plastik mermilerle yaralandı. Daha çocuktu neredeyse. Burada bir ekmek alacak parası olmayan 4 -5 çocuklu aileler var. Koronavirüs salgını belirtisi burada henüz yok ama çocuklar arasında ishal gibi salgın hastalıklar zaman zaman görülüyor. Benim kardeşim de bir hafta boyunca hastaydı. Zaten bize koronavirüs bulaşırsa askerlerden bulaşır diye düşünüyorum. Maskesiz aramızda geziyorlar. Bizim zaten bu alandan ayrılmamıza izin verilmiyor ama onlar gidip geliyor. Tuvaletler çok kötü durumda, iki seyyar tuvalet getirdiler ve mecburen kullanıyoruz. Hijyen falan yok burada. İki tuvalet bu kadar insan nasıl yetsin? Bizim halimiz ne olacak?”

***

YARDIMA DA İZİN VERİLMİYOR

Kısa bir süre öncesine kadar göçmenlere çorba, giysi ve hijyen malzemesi dağıtımı yaptıklarını ancak artık buna izin verilmediğini belirten SOL Parti Edirne İl Örgütü Üyesi Nevzat Çolak, “Dün akşam bölgeye gittik. Göçmenler neredeyse Pazarkule’ye hapsedilmişti. Göçmenler alışveriş için bölgenin dışına çıkarmıyorlar, hep o bölgede göçmenleri görürdük ama artık göremiyoruz. Pazarkule Sınır Kapısı’nda en az 10 tane otobüsün bekletildiğini de gördük. O bölgeye girilmesine izin verilmediği için yardım götüremiyoruz. Yetkililer tedbir alındığı, geçici bir hastane kurulduğu, gıda gibi ihtiyaçların karşılandığı yönünde şeyler söylüyorlar ama orada insanlar derme çatma çadırlarda yaşıyor” diye konuştu.

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?