Koop-İş: AVM’lerde çalışanlar koronavirüs salgını dolayısıyla büyük risk altında

Koop-İş: AVM’lerde çalışanlar koronavirüs salgını dolayısıyla büyük risk altında
Koop-İş sendikası Genel Başkanı Eyüp Alemdar, koronavirüs salgını dolayısıyla AVM çalışanlarının büyük risk altında olduğunu belirtti, “İşçiden fedakarlık bekleniyorsa işverenden de beklenmeli” dedi.

IKEA, H&M gibi uluslararası mağaza zincirlerinde örgütlü olan Türk-İş’e bağlı Koop-İş Sendikasının Genel Başkanı Eyüp Alemdar, koronavirüs salgını nedeniyle AVM ve mağazalarda çalışan işçilerin büyük risk altında olduğuna dikkat çekti. Çalışanların ücretsiz izne ve yıllık izne zorlanmasına, çalışma satleriyle birlikte ücretlerin de düşürülmesine tepki gösteren Eyüp Alemdar, “Bu virüsle mücadele etme konusunda çalışan kesimden nasıl fedakarlık yapması bekleniyorsa, işverenlerden de fedakarlık beklenmektedir” dedi.

Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Alemdar, Kovid-19 salgını sebebiyle AVM ve mağazalarda çalışan işçilerin büyük risk altında olduğunu ve gerekli önlemlerin bir an önce alınması gerektiğini belirten bir yazılı açıklama yaptı. Alemdar, “Günde on binlerce insanın bir araya geldiği AVM’lerde önlemler en üst düzeyde alınmalıdır. AVM ve mağazalarda çalışan işçiler gerek kendi mağazalarındaki gerek diğer mağazalardaki çalışanlarla bir arada olmaya mecbur bırakılmakta, yetmezmiş gibi mağazalarına gelen yüzlerce müşteriyle de yakın temasta olmak zorunda kalmaktadırlar. On binlerce insanın bir araya geldiği AVM’lerde çalışanlar, salgın hastalık döneminde, hastalık riskine karşı derin ve son derece haklı bir kaygı duymaktadırlar” dedi.

AVM’lerin bu salgın sürecinde 12.00-20.00 arasında açık kalması konusunda ise Alemdar, “Salgın döneminde vardiya sayısını azaltmayı mağazaların ve AVM’lerin inisiyatifine bırakmak doğru değildir” dedi.

“İŞÇİLERİN KORUNMASI İÇİN GEREKLİ ÖNLEMLER ALINSIN”
AVM ve mağazalarda çalışan işçiler için kolayca ulaşılabilecek yerlerde ve yeterli miktarda el dezenfektanı bulunmasını talep eden Alemdar, ihtiyaç halinde çalışanların maske takmasının sağlanmasını ve çalışanların koronavirüsten korunma yolları hakkında detaylıca bilgilendirilmesini istedi. İşçilerin virüsten korunması için gereken önlemlerin bir an önce alınması gerektiğini ifade eden Alemdar, mağazalara gelen müşterilerin de el dezenfektanı, maske gibi malzemeler kullanmaya teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.

Çalışanların istekleri dışında yıllık izne veya ücretsiz izne çıkarıldığını, kimi çalışanların da çalışma süresinin düşüreldüğünü ve ücretlerinden kesilnti yapıldığını söyleyen Alemdar, bunun kabul edilemez olduğu kadar yasalara da aykırı bir durum olduğunu dile getirdi.

Alemdar, Kovid-19 salgını nedeniyle geçici olarak çalışamayacak işçilerin ücretlerinin ödenmesini ve mazeretli izinli sayılmasını, daha az süreyle çalışan işçilerin ise ücret ve haklarının kesintisiz verilmesi gerektiğini belirterek, “Bu virüsle mücadele etme konusunda çalışan kesimden nasıl fedakarlık yapması bekleniyorsa, işverenlerden de fedakarlık beklenmektedir” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?