Çok Sayıda Örgütten Ortak Açıklama: Garip Bozkurt Yol’a Zarar Veriyor

Çok Sayıda Örgütten Ortak Açıklama: Garip Bozkurt Yol’a Zarar Veriyor
15 Mart 2020 – 14:09 pirha.net
Çok sayıda örgütten ortak açıklama: Garip Bozkurt Yol’a zarar veriyor

15 Mart 2020 – 14:09
PİRHA – Suriye’nin İdlip kentinde yaşanan asker kayıpları sonrası Garip Bozkurt Dede, Nurhak’ta cem erkanı yapmış ve bu ceme çok sayıda devlet erkanı da katılmış, Bozkurt’un savaşı kutsayan bu tutumuna Alevi toplumu ve kurumları tarafından tepki gösterilmişti. Avrupa’da ve Türkiye’de bulunan çok sayıda Alevi kurumu ortak bir açıklama yaparak, “Alevilik tüm savaşlara ve şiddete karşıdır. Bir devletin diğer bir devlete ya da bir insanın başka bir insana ve canlıya zarar vermesine karşıdır” denildi.

Suriye’nin İdlip kentinde yaşanan gelişmeler sonrası Kureyşan Ocağı Evlatlarından Garip Bozkurt Maraş’ın Nurhak İlçesine bağlı Barış (Alçiçek) Beldesi Cemevi’nde cem erkanı yürütmüş, yapılan cem erkanına çok sayıda devlet erkanı da katılmıştı.

Alevilerden tepki çeken cem erkanı için 15 dernek bir araya gelerek açıklama yaptı. Yaptıkları açıklamada Garip Bozkurt’un Yol’a zarar verdiği belirtilerek, yapılan cem erkanının Alevi ilkeleriyle çeliştiğine dikkat çekildi.

“GARİP BOZKURT’UN YAPTIĞI CEMİ DOĞRU BULMUYORUZ”

Kurumların yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Geçtiğimiz günlerde Barış (Alçiçek) beldesi cemevimizde, Garip Bozkurt denen dede kişi tarafından yürütülen ve çevre ilçelerden devlet erkânının katıldığı ve yönlendirdiği “Cem’i” asla doğru bulmadığımızı ve Alevilikte olmayan bir yaklaşım olduğunu kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.

Suriye’de öldürülen askerler için yapıldığı ifade edilen ve Garip Bozkurt’un Cem’de okuduğu gülbanklarda dile getirilen ‘devlet ve ordu yüceliği’’ gibi anlayış Alevilikte yoktur.

Alevilik insan merkezli ve doğadaki tüm canlıların yaşam hakkını savunan bir inançtır. Alevilik tüm savaşlara ve şiddete karşıdır. Bir devletin diğer bir devlete ya da bir insanın başka bir insana ve canlıya zarar vermesine karşıdır. Hiçbir insanın ölmesini istemiyoruz ve tüm savaşların durmasını ve gerçek barışın sağlanmasını savunuyoruz.

“DEVLET GÜDÜMLÜ İNANÇ VE İBADETLERE KARŞIYIZ”

AKP kendi iktidarını korumak için Suriye’ye yönelik savaş çığırtkanlığı yapmaktadır ve cihatçı çetelerle birlikte suç işlemektedir. Bu suça cem yürüterek ortak olmak ve affettirmek hiçbir Alevi dedesine düşmez. Nurhak gibi geçmişi, duruşu belli yanlışa karşı doğruyu, savaşa karşı barışı savunan ilçeye bağlı Alçiçek’de böyle bir ‘cem’ düzenlemek bölgenin geçmişine ve inancına hakarettir.
Bundan 41 yıl önce Maraş’ta katledilen canlarımızı anma etkinliklerimize izin vermeyen devletin yönlendirmesi ile yürütülen cem ibadeti Alevilerin kabul edeceği bir erkan değildir ve kabul etmiyoruz. Devlet güdümlü inanç ve ibadetlerin her türlüsüne karşıyız ve bu mücadelemiz devam edecektir. Cümle canlarımızın birlik ve beraberliği daim olsun !”

Açıklamada imzası bulunan kurumlar: Kırkısraklılar Dayanışma Merkezi, Küreçikliler Derneği, Elcom (Elbistan Derneği), Londra Koçgirililer Derneği, Nurhaklılar Kültür Evi, Alxas Kom, Bozcader, Yaylacık köyü SKD Goksun, Tilkililer Toplum Merkezi, Göksunlular Derneği, Britanya Alevi Federasyonu, İAKM (İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi), Londra Dersim-Der, Paz-Der, Dem-Der (HABER MERKEZİ)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?