Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi Davasında 19’Ncu Duruşma Yarın

Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi Davasında 19’Ncu Duruşma Yarın
02 Mart 2020 – 11:30 pirha.net
Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi davasında 19’ncu duruşma yarın
aleviCemevidavapir sultan abdal cemeviyıkım kararızeynal odabaş

02 Mart 2020 – 11:30
PİRHA – İstanbul’da Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi için verilen yıkım kararı ve 5 yılla yargılanan cemevi başkanı Zeynel Odabaş’ın 19. duruşması yarın (3 Mart Salı) Gaziosmapaşa Adliyesi 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nde saat 13.00’te görülecek.

İmara aykırı cemevi yaptırdığı gerekçesiyle yargılanan Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi Başkanı Zeynal Odabaş hakkında açılan dava, 2012 yılından bu yana devam ediyor.

Dava kapsamında Odabaş, 5 yıl hapis cezası ile yargılanıyor. Henüz bu dava sonuçlanmamışken, geçen yıl Odabaş hakkında ‘Çevre kirliliği yıkım kararı’ adı altında ikinci bir dava daha açılmıştı. Birleştirilen bu iki dava kapsamında cemevine toplamda 198 bin lira para cezası verildi.

Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi’nin yıkım kararı ve başkanı Zeynel Odabaş’ın 5 yıl ile yargılandığı dava kapsamında mahkeme heyeti tarafından cemevinde 29 Ocak’ta bilirkişiler tarafından keşif yapıldı.

“ALEVİLİK VARDIR ALEVİLİK HAKTIR”

Davanın 19’ncu duruşması 3 Mart Salı günü Gaziosmanpaşa Adliyesi 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nde saat 13.00’te görülecek. Mahkeme dönüşünde ise bilgilendirme toplantısı ve birlik kurbanı verilecek.

Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi Başkanı Zeynal Odabaş, “İnancımız siyasi kararlarla yargılanıyor. Umuyoruz ki mahkeme heyeti ve bilirkişiler siyasi etki altında kalmadan hukukun üstünlüğünü gözönünde bulundurarak vicdani bir karar verirler. Alevilik vardır, Alevilik haktır. Herkesi davamıza sahiplenmeye çağırıyoruz” dedi.

PİRHA/İSTANBUL

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?