Sınırda son durum: Göçmen hareketliliği sürüyor

Sınırda son durum: Göçmen hareketliliği sürüyor
Türkiye’nin Avrupa’ya geçişlerini durdurmayacağını duyurduğu göçmenlerin Yunanistan sınırında bekleyişi sürüyor
Sınırda son durum: Göçmen hareketliliği sürüyor

Avrupa’ya geçmek isteyen göçmenlerin gelişi sürüyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 100 binin üzerinde göçmenin Edirne’den Avrupa’ya geçtiğini açıklaması sonrası sınırı geçmek isteyen göçmenlerin kente gelişleri arttı.

Hem kara hem de nehir sınır hattını geçiş için kullanan göçmenler daha çok nehir geçişlerini kullanıyor.

Sınır köylerinde yoğun göçmen hareketliliği gözleniyor.

TAMPON BÖLGEDE BEKLİYORLAR

Yunanistan’ın kapıları açacağı umuduyla Pazarkule – Kastanies sınır kapıları arasındaki tampon bölgedekileri bekleyişi de sürüyor.

Yunanistan sınır güçlerinin sık sık göz yaşartıcı bomba ve biber gazı atmasıyla tamponda bekleyenlerin bir çoğu yakınlardaki ormanlık alana doğru yayıldı.

Geceyi buralarda geçiren 2 binin üzerinde düzensiz göçmen zor şartlarda bekleyişlerini sürdürüyor.

Geceleri soğuk hava çocuklu aileleri daha çok etkiliyor.
Edirne Valiliği koordinasyonunda İl Göç İdaresi Müdürlüğü göçmenlere 3 öğün yemek dağıtımı yapıyor.

Aileleriyle birlikte Yunanistan’ın Kipi Sınır Kapısı’na açılan İpsala Sınır Kapısı önünde toplanan göçmenlerin sayısı her geçen saat artıyor. Yunanistan’a geçme umutlarını sürdüren göçmenler, havanın kararmasıyla birlikte soğuktan korunmak için yoğun çaba sarf ediyor. Aileler bebeklerini ve çocuklarını yorgan ve kıyafetlere sararak soğuktan korumaya çalıştı. Bazı göçmenlerin ise ısınabilmek için geceyi ateş başında geçirdikleri görüldü.

“ÜÇ KERE KARŞIYA GEÇTİM, GERİ GÖNDERDİLER”

İpsala Sınır Kapısı’ndaki bekleyişinde 4’üncü gününü geride bıraktığını söyleyen Afganistanlı Şerif Rahimi, gece olduğunda daha da zorlandıklarını belirtti. Rahimi, “Dört gündür buradayım. Karşıya üç kere geçtim. Oradan bizi geri gönderdiler. Burada çocuklar var, hava soğuk. Ekmek yok. Yunanistan’a gittiğimizde bizi dövüyorlar. Burada ailelerimiz ve çocuklarımız var. Hava gerçekten soğuk. Gecelerimiz zor geçiyor” diye konuştu.

Sınırın diğer tarafına geçtiğinde Yunan askerlerinin yoğun müdahalesi ile karşılaştıklarını söyleyen Şerif Rahimi, özellikle küçük çocukların yaşananlardan çok etkilendiğini ifade etti. Rahimi, “Elimdeki ekmeği ben buradan buldum. Dört gündür hiçbir şey yemedim. Ben yemesem bir şey olmaz ama çocuklar da var. Küçükler var, aileler var. Tek isteğimiz var, yollar açılsın ve biz geçelim. Çocuklarımız beklerken hasta oldu. Biz o tarafa geçmek istiyoruz. On gün olsun, bir ay olsun biz buradan hiçbir yere gitmeyeceğiz. Sonuna kadar biz buradayız. Kapılar açılmadan biz hiçbir yere gidemeyiz” diye konuştu.

Beş aylık bebeği ile İpsala Sınır Kapısı’nda 3 gündür bekleyen Şükriye Alizade, “Üç gündür buradayız. Bebeğim hasta, ben hastayım. Burada ekmek yok, su yok. Ben az Türkçe biliyorum ve bildiğim kadarıyla buradan sesleniyorum. Lütfen bize yardım edin” dedi.

sinirda-son-durum-gocmen-hareketliligi-suruyor-695068-1.

ÇEŞME’DE BOTTAN KURTARILDILAR

İzmir’in Çeşme ilçesinden denize açıldıktan sonra mahsur kalan aralarında çocuk ve kadınların da olduğu 136 göçmen, Türk Sahil Güvenlik ekiplerince kıyıya çıkarıldı.

Ege Denizi’nde botlarının sürüklenmeye başladığını bildiren göçmenler, Çeşme’de bekleyen yakınlarına telefonla ulaşarak yardım istedi.

Yakınlarının ihbarı üzerine Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, bölgeye kurtarma operasyonu düzenledi.

Ekipler çoğunluğu Afganistan uyruklu 25 göçmeni, kıyıya çıkardı.

Göçmenler, botlarının motoruna, Yunan Sahil Güvenlik ekiplerince el konulduğunu ileri sürdü.

Bir göçmen, “Yunanlar botumuzun motorunu söktüler, yedek benzinimizi de aldılar. Bizi denize bıraktılar. 5 saat denizin ortasında kaldık. Bizden Türkiye’ye geri dönmemizi istediler.” ifadelerini kullandı.

Ekiplerin, aralarında Suriyeli göçmenlerin de bulunduğu iki bottaki 111 kişiyi daha kurtararak Çeşme Sahil Güvenlik Komutanlığına getirdiği öğrenildi. (AA, DHA)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?