Sığınmacı krizi Alman basınında: “İdlib sorunu Avrupa kapılarında”

Sığınmacı krizi Alman basınında: “İdlib sorunu Avrupa kapılarında”
Alman gazeteleri, Yunanistan ve Bulgaristan sınırında yaşanan sığınmacı krizine sayfalarında yer verdi. Der Spiegel dergisi, Yunanistan’ın önümüzdeki bir ay için sığınmacı başvurusu kabul etmeyeceğini yazdı

Sığınmacı krizi Alman basınında: “İdlib sorunu Avrupa kapılarında”

BİRGÜN / ALMANYA

Alman gazeteleri, “Türkiye‘nin İdlib sorununu Avrupa sınırına getirdiğini” belirterek Yunanistan ve Bulgaristan sınırında yaşanan sığınmacı trajedisine geniş yer verdi.

Gazeteler, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu‘nun açıkladığı Avrupa Birliği‘ne giriş yapan sığınmacı sayısının doğruluğu konusunda kuşkuların olduğunu belirtti. Atina ve Sofya’da resmi makamların rakamları doğrulamadığını kaydeden Alman gazeteleri, pek çok sığınmacının Ege Denizi’nden Yunanistan’a, bazılarının da 212 kilometre uzunluğundaki sınırlarda telleri aşarak bu ülkelere giriş yaptığını okuyucularına duyurdu. Gazeteler, Avrupa Birliği ile Türkiye arasında yapılan anlaşmaya göre Yunanistan’ın kaçak yollarla ülkeye giren insanları geri gönderebileceğini ifade etti.

Focus: Türkiye’nin en kara günü

“36 askerini kaybetmesinin Türkiye için en kara gün olduğunu” kaydeden Alman Focus dergisi, “saldırı nedeniye Türkiye’de büyük bir kaosun yaşandığını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Avrupa‘yı sığınmacılarla dokuzuncu kez tehdit ettiğini” yazdı. Dergi, “resmi olmayan kaynakların hayatını kaybeden Türk askerlerinin sayısını çok daha fazla verdiğini” iddia ederek, Rusya’nın saldırıdaki rolü konusunda ise tam netlik kazanmadığını belirtti. Focus, “Türkiye‘nin İdlib‘de karşı saldırıya geçtiğini, doğrudan Rusya ile çatışmasının olasılık dışı olmadığını” ifade etti.

Yunanistan’ın önümüzdeki bir ay için sığınmacı başvurusu kabul etmeyeceğini kaydeden Der Spiegel dergisi ise, bu ülkenin sınırlarında caydırıcı önlemleri en had safhaya çıkarmak istediğini yazdı.

Deutschlandfunk da Avrupa Birliği ülkeleri dışişleri bakanlarının bir araya gelerek yeni durumu değerlendireceğini kaydetti. Deutschlandfunk haberinde, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell‘in Suriye‘de ateşkes istediğini ve insani krizi bitirmek için çabaları artırma gayretine yer verdi. Deutschlandfunk, “Yunanistan’ın Türkiye’nin sığınmacılara yanlış bilgiler vererek Avrupa Birliği’ne aktif şekilde yönlendirmekle suçladığını” yazdı.

“Merkel, bize yardım et”

siginmaci-krizi-alman-basininda-idlib-sorunu-avrupa-kapilarinda-695104-1.

Bild gazetesi, sığınmacıların “Merkel bize yardım et” dövizleri taşıdıklarını yazdı. Almanya‘nın en yüksek tirajlı gazetesi, Yunanistan sınırında yoğunlaşan sığınmacıların ‘Umuda yolculuğu’ haberinde, sığınmacıların “Biz bu yolculuğa her zaman hazırdık. Çantamıza birer tişört, pantolon koyduk ve yola çıktık” ifadelerine yer verdi.

Sığınmacıların sınır kapılarına Esenler garajından otobüslerle taşındığındığını kaydeden Bild, “250 uzaklıktaki sınır kapısı Pazarkule‘de Birleşmiş Milletler Göç Kuruluşu (İOM) verilerine göre 13 bin mülteci AB‘ye ayak basmayı bekliyor. Aşırı soğukta kalmış çocukların çığlığı, ısınmak için yakılan küçük küçük ateşten çıkan duman. Odun, plastik ve kağıt, her şey ısınmak için yakılıyor. İranlı Emircan Ibrahimi “Merkel help!” (Merkel, yardım et) yazdığı dövizi havaya kaldırıyor. Sığınmacılar arasında Frontex ve Yunan polisi korkusu hakim. Sınırı geçenlerden bazılarının elinden telefonları alınmış. Bazıları elbiseleri çıkartılıp geri gönderilmiş“ diye yazdı. Afganistanlı bir sığınmacının karşı kıyıda “yüz binlerce insan denizi aşmak için bekliyor” dediğini kaydeden Bild, sığınmacıların “Açık denizde yüzleri maskeli insanlar, içinde mülteci dolu şişme botlara saldırdı” iddiasına da haberinde yer verdi.

Frontex kırmızı alarmda

Diğer yandan Avrupa Birliği sınır güvenliğinden sorumlu Frontex‘in sığınmacıların Yunanistan ve Bulgaristan’a yönlendirilmeleri nedeniyle ‘kırmızı alarm’ verdiği kaydedildi. Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, AB Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen ile Avrupa merkezi Varşova’da bulunan Frontex‘in desteğini istediği açıklandı. Frontex‘in halihazırda 400 çalışanı Ege’de, 60 kadarını da Bulgaristan sınırıda görev yapıyor. AB ülkeleri dışişleri bakanlarının ise perşembe günü yeni sığınmacı akını görüşmek üzere toplanacağı belirtildi.

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?