Tarihimiz, hayvanlarımız, bitkilerimiz, evlerimiz, mezarlarımız sular altında!

Tarihimiz, hayvanlarımız, bitkilerimiz, evlerimiz, mezarlarımız sular altında!
Hasankeyf Koordinasyonu, baraj göletinin yükselmesiyle sular altında kalan Hasankeyf’in köylerini ziyaret etti. Bölge halkının göçe zorlandığını belirten koordinasyon üyeleri, ‘yanlıştan dönülsün’ çağrısını yineledi. 94 sanatçı da Hasankeyf için ortak çağrı yaptı

Tarihimiz, hayvanlarımız, bitkilerimiz, evlerimiz, mezarlarımız sular altında!

Yunus Emre Ceren

Fotoğraf: Hasan Açan

Ilısu Barajı’nın yükselmesiyle yok olmaya yüz tutan Hasankeyf’in köylerini ziyaret eden Hasankeyf Koordinasyonu bileşenleri basın toplantısı düzenledi. Yapılan açıklamada 40 köyün bütünüyle sular altında kaldığı ve 60 köyde de evlerin ve tarım arazilerinin büyük bir bölümünün suya gömüldüğü belirtildi.
Koordinasyon adına basın açıklamasını okuyan Yüksek Mimar Mücella Yapıcı “Yanlış politikalar sonucu bugün en az 12 bin yıllık tarihe sahip antik Hasankeyf Kenti ile birlikte 289 höyük ve 80’i tümüyle olmak üzere 199 köy ve mezra sular altında bırakılıyor. Dicle Vadisi boyunca tufan ve talan devam ediyor. Her geçen saniyede bir canlı, bir ev, bir tarihi alan sular altında kalıyor” dedi.

Tarihin sular altında bırakıldığını belirten Yapıcı “Antik Kent Hasankeyf’te tarihi alanlar dinamitlendi, arkeolojik kazı alanlarında iş makinaları kullanıldı, kültürel varlıklar beton bloklara gömüldü. İktidarların bu barajın yapımıyla ilgili ortaya koydukları argümanlar her geçen gün boşa çıkmakta” diye konuştu.

İNSANLAR YOKSULLUĞA ZORLANIYOR

İnsanların göçe zorlandığını ve topraksız bırakıldığını belirten Yapıcı “Baraj göletinin geldiği her noktada zorunlu göç, göçe bağlı yoksullaşma hem Hasankeyf ilçesinde hem de Batman il merkezinde görünür olmaya başladı. Büyük toprak sahiplerinin gösterişlerine aldanmamak gerekiyor. Ülke genelindeki zengin yoksul oranı burada da kendini göstermektedir. En az 10 bin topraksız hiçbir tazminat alamadan en temel insani hak olan barınma hakkından yoksun bırakıldı, bırakılmaya devam ediliyor. Sabah kalktıklarında evlerinin sular altında kalacağı korkusuyla son ana kadar köylerinden ayrılamayan birlerce insan şu an zor koşullarda yaşamlarını devam ettirmeye çalışıyor. Birçok köyde evlerin bir bölümü sular altında kalırken üst kısımlarında yaşam devam ediyor. Konut edinme için verilen sözler yerine getirilmemiş durumda” ifadelerini kullandı.

EKOLOJİK TAHRİBATIN BOYUTU BİLİNMİYOR

Ilısu Barajı’nın yarattığı ekolojik tahribatın boyunun bilinmediğini ifade eden Yapıcı sözlerini şöyle sonlandırdı: “Kapakların kapatılmasıyla birlikte milyonlarca canlı, yaşam kaynağı olan Dicle’nin sularında boğduruldu. Baraj göletti Vadi boyunca Tufan’a dönüşmüş durumda. Tepkiler sonucunda, soyu tükenme riski altında olan canlılarla ilgili yeni yuvalanma alanları yapılacağı belirtilse de alan boyunca kuşlar için yapılmış iki üç kule dışında bir çalışma görülmüyor.”

***

SANATÇILARDAN HASANKEYF İÇİN ÇAĞRI

TTB üyesi Dr. Nazmı Algan, Hasankeyf için sanatçıların yaptığı çağrıyı okudu. Ahmet Ümit, Altan Erkekli, Jehan Barbur, Levent Üzümcü, Metin Uca, Cengiz Bozkurt, Deniz Çakır, Onur Akın, Ercan Kesal, Fırat Tanış, Genco Erkal, Suavi, Zülfü Livaneli gibi 94 sanatçının imzası bulunan metinde şu ifadelere yer verildi:

Baraj Kapaklarını Kontrollü Olarak Açın, Hasankeyf’te Tarihi Hatadan Dönün!

Dünya kültürel mirasının en değerli varlıklarından olan ve 12 bin yıldan bu yana yaşamın kesintisiz sürdüğü Antik Hasankeyf Kenti son nefesini vermek üzere! İçinde bulunduğumuz şu günlerde, eğer müdahale edilmezse tamamen sular altında kalacak ve sonsuzluğa gömülecek Hasankeyf için, siz sorumluları son kez uyarmak istiyoruz!

Hiçbir rasyonel ihtiyaç ve gerekçeyle açıklanamayacak, işlevsiz bir baraj projesi için böylesi bir değerimizi yok etmeyelim.

Bizler, bu ülkenin sanatçıları, aydınları ve yazarları olarak, siz yetkililere, sorumlulara sesleniyoruz!

Su tutmaya başlanan bölgede, baraj kapaklarının kontrollü bir şekilde açılmasını ve tutulan suların boşaltılarak Hasankeyf’in yaşatılmasını istiyoruz.

Bu tarihi hatadan hep birlikte dönelim! Hasankeyf’i yaşatalım!

29 ŞUBAT 2020 CUMARTESİ

A.MÜCELLA YAPICI

AHMET ÜMİT
ALİ BİLGE
ALİ UÇANSU
ALTAN ERKEKLİ
AYDIN ENGİN
AYFER DÜZTAŞ
AYŞE CEMAL
AYŞE ERZAN
AYŞEGÜL DEVECİOĞLU
BARIŞ ATAY
BARIŞ BAĞCI
BETÜL ARIM
BEYZA ÜSTÜN
BİRCE AKALAY
BİNNAZ TOPRAK
CAN ATALAY
CELAL YILDIRIM
CELİL NALÇAKAN
CEMİL QOÇGİRİ
CENGİZ BOZKURT
CEZMİ BASKIN
DAMLA KILIÇOĞLU
DENİZ ÇAKIR
DENİZ TÜRKALİ
DİLJEN RONİ
DOĞAN BERMEK
EMİNE UŞAKLIGİL
ERCAN KESAL
ERDOĞAN AYDIN
ERDOĞAN KAHYAOĞLU
ERHAN GÜLERYÜZ
EROL BABAOĞLU
ESRA KOÇ
FIRAT TANIŞ
GENCO ERKAL
GENÇAY GÜRSOY
GÜLSEREN ONANÇ
GÜNEY ZEKİ GÖKER
GÜRHAN ERTÜR
HACER ANSAL
HALUK LEVENT
HÜSNÜ ARKAN
IRAZ YÖNTEM
İRFAN DEĞİRMENCİ
JEHAN BARBUR
KIRAÇ
LEVENT İNANIR
LEVENT ÜZÜMCÜ
MEBUSE TEKAY
MELEK ULAGAY TAYLAN
MEM ARARAT
METİN UCA
MİKAİL ASLAN
MUSTAFA PAÇAL
MUSTAFA PEKÖZ
NAKİYE BORAN
NAZAR BÜYÜM
NAZIM DİKBAŞ
NESLİHAN YARGICI
NESRİN NAS
NESTEREN DAVUTOĞLU
NEŞE ERDİLEK
NEVİN SOYUKAYA
NİLÜFER AÇIKALIN
NURCAN BAYSAL
NURHAN ÖZENEN
NURTEN ERTUĞRUL
ONUR AKIN
ORHAN ALKAYA
ORHAN AYDIN
ORHAN SİLİER
OYA BAYDAR
ÖZGÜR MUMCU
RIZA AKIN
SAYGIN ERSİN
SELİM TEMO
SİNAN TUZCU
SONER OLGUN
SUAVİ
ŞEBNEM SÖNMEZ
ŞEVVAL SAM
TARIK GÜNERSEL
TATYOS BEBEK
ÜLKÜ DURU
VİKİ ÇİPRUT
YASEMİN BEKTAŞ
YAVUZ EKİNCİ
YEKTA KOPAN
ZEYNEP TANBAY
ZÜLFÜ LİVANELİ

Ekoloji
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?