Ölüm ve umut arasındaki rota: Mültecilerin denize açıldığı bot su aldı

Ölüm ve umut arasındaki rota: Mültecilerin denize açıldığı bot su aldı
Çanakkale’den Yunanistan’a geçmeye çalışan mültecilerin bulunduğu bot su aldı. Türkiye’nin açık kapı politikası ve Yunan tarafının engellemeleri nedeniyle deniz geçişlerinin artması bekleniyor.
Botları su almaya başladığı için denizin ortasında mahsur kalan mülteciler

Türkiye’nin açık kapı politikasını uygulaması ve Yunanistan’ın engellemeleri üzerine mülteciler umut yolculuğunu güvensiz rotalara taşıyor. Çanakkale Ayvacık’tan deniz yoluyla Yunanistan’a hareket eden mültecileri taşıyan bot su almaya başladı. Mülteciler son anda sahil güvenlik ekipleri tarafından kurtarıldı.

Türkiye’nin Yunanistan sınırını açması ve Yunanistan tarafının sınırdan geçmeye çalışan mültecilere dönük engelleme ve saldırıları nedeniyle güvensiz rotalardan geçme eğiliminin artmaya başlaması bekleniyor.

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi Sivrice Feneri sahilinden mültecilerin, Yunanistan’ın Midilli Adası’na gitmek üzere bindiği bot su aldı. 100 metre açıldıktan sonra motoru duran bottaki mülteciler denizde mahsur kaldı. Bir göçmen panikle bottan atlayıp, kıyıya yüzdü. Hipotermi geçiren mülteci ambulansla hastaneye kaldırıldı. Aralarında çocukların da olduğu yaklaşık 30 mülteci alıkonularak Küçükkuyu beldesine götürüldü.

SINIRIN KAPALI TUTULMASI ÖLÜM RİSKİNİ ARTIRIYOR
Türkiye’nin sınır kapılarını açmasıyla birlikte mülteciler Avrupa’ya geçmek için Yunanistan ve Bulgaristan sınırına akın etti. Ancak Yunanistan ve Bulgaristan sınırındaki engellemeler nedeniyle pek çok mülteci bu kez sınır kontrolünün daha zayıf olduğu deniz rotalarına yöneldi. Edirne’den geçiş yapamayan bazı mültecilerin Ayvacık’a doğru yola çıktığı belirtiliyor.

Bu rota daha denetimsiz olması nedeniyle ölüm riskini de daha fazla barındırıyor. Plastik botlarla Yunanistan adalarına geçmeye çalışan mülteciler hem insan kaçakçılarının “insafına” teslim edilirken aynı zamanda umut ve ölüm arasındaki boşluğa terk ediliyor. (Çanakkale/DHA)

Haber
İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Open chat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?