Mersin NKP Sözcüsü Özkan: Binlerce Yıl Sürecek Kirliliğe Karşı Sesimizi Yükseltelim

Mersin NKP Sözcüsü Özkan: Binlerce Yıl Sürecek Kirliliğe Karşı Sesimizi Yükseltelim
18 Şubat 2020 – 14:41 pirha.net

aycan özkanMersinnkpnükleer santralpirha

18 Şubat 2020 – 14:41
PİRHA- Yapımı süren Akkuyu Nükleer Santral hakkında yalan kampanyalar yürütülerek algı operasyonu yapıldığını belirten NKP dönem sözcüsü Aycan Özkan “Ülkemizi yönetenlere ve halkımıza da sesleniyorum; bu tehlikeli gidişe dur diyelim. Ülkemize hiçbir faydası olmayacağı gibi ülkemizde binlerce yıl sürecek doğa ve yaşam tahribatına karşı yaşama saygılı herkesin bize destek vermesini istiyoruz” dedi.Mersin Akkuyu’da nükleer santral yapımı devam ederken, Nükleer Karşıtı Platformu (NKP) da açıklamalar yaparak, çevre felaketine karşı topluma duyarlılık çağrısı yapıyor.

“SADECE MERSİN DEĞİL, AKDENİZ HAVZASININ TAMAMI TEHDİT ALTINDA”

Konuya dair PİRHA’ya konuşan Mersin NKP dönem sözcüsü Aycan Özkan, yapım şirketinin halka yalan söylediğini ifade ederek şunları belirtti:

“Bilimsel temelde ele alındığında ve veriler ortaya konulduğunda görülüyor ki, bırakın nükleer santrali, bir apartman bile yapılacak durumda değil. Ayrıca söylendiği gibi santralin amacı elektrik üretmek üretmek değil, kelimenin gerçek anlamıyla nükleer silah oluşturmaktır. Belgeler de ortaya koymuştur ki ülkemizin elektrik enerji ihtiyacı fazlası var. O zaman şöyle bir soru geliyor akla; nükleer santral neden yapılıyor? Tek bir nedeni var, oda rant yaratmak içindir. Nükleer santralin hiçbir şekilde denildiği gibi yerli milli bir yanı yoktur. Her şeyden önce teknolojisi bizim değil, yer de bizim elimizden çıktı. Nükleer santralin ülkemize hiçbir faydası olmayacaktır, aksine üretilen nükleer yakıtı götürüp, bize binlerce yıl sürecek kirliliği bırakacaklar. Bu da sadece Mersin halkı değil Akdeniz havzasında bulunan bütün ülkelerde yaşamı yok edecektir.”

Son dönemlerde özellikle son bir iki aydır yapımcı firmanın da içerisinde yer aldığı Akkuyu nükleer şirketi ve hükümet yetkilileri bir taraftan gazetecilerinde içinde yer aldığı seminerler düzenliyor, diğer taraftan ise okulları gezip çocuk yaşta insanları ikna etmeye çalışıp, toplumun algısını değiştirmeye çalıştığına dikkat çeken Özkan, “Ülkemizi yönetenlere ve halkımıza da sesleniyorum; bu tehlikeli gidişe dur diyelim. Ülkemize hiçbir faydası olmayacağı gibi ülkemizde binlerce yıl sürecek doğa ve yaşam tahribatına karşı yaşama saygılı herkesin bize destek vermesini istiyoruz” dedi.

Diren KESER/MERSİN

Ekoloji
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?