Eski Eğitim-Sen Başkanı Dinçer: Hükümet Alevilerin Taleplerini Yerine Getirmeli

24 Şubat 2020 – 11:26 pirha.net

AKPalaaddin dinçerdincilikeğitimeğitim sistemihükümetöğrencipirha

24 Şubat 2020 – 11:26
PİRHA-Eski Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, eğitimin dinselleşmesine dikkat çekerek, AKP hükümetinin eğitim politikalarına tepki gösterdi. Dinçer, AKP’nin kendi ideolojisine uygun sistem yarattığını belirterek, Alevilerin din dersinden muaf olma taleplerinin de bir an önce yerine getirilmesini istedi. AKP’nin freni patlamış kamyon gibi hareket ettiğini belirten Dinçer, birlikte mücadeleye vurgu yaptı.Eski Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, mevcut eğitim sistemini PİRHA‘ya değerlendirdi.

Dinçer, okul öncesine kadar dini eğitimin yaygın hale gelmesine tepki göstererek, “Bu hükümetten ya da böyle bir islamcı partiden, bu politikaları yapmasının dışında ne beklenebilir ki” diye sordu. Hükümetin toplumun farklı kesimlerinin taleplerini görmezden geldiğini belirten Dinçer, Alevilerin din öğretiminin zorunlu olmaktan çıkarılmasını istediğini hatırlattı ve bu talebin bir an önce yerine getirilmesini istedi.

Dinçer, “AİHM kararları var ama AKP hükümeti bir türlü Anayasada bir değişiklik yaparak Alevilerin bu taleplerini yerine getirmiyor. Başka talepleri olan kesimler de var. Örneğin ana dilinde eğitim talebi olan bir kesim var. Hükümet bunları da görmezden geliyor, yok sayıyor. Ancak kendi ideolojisine uygun olarak, çocuklarımızın beyinlerini yıkamaya, bu doğrultuda çocuklarımızı yönlendirmeye, aileleri, velileri ikna etmeye çalışarak yoluna devam ediyor” diye konuştu.

“BİRLİKTE MÜCADELE OLMAZSA AKP, FRENİ PATLAMIŞ KAMYON GİBİ POLİTİKALARI SÜRDÜRECEK”

Bilimsel, laik, demokratik, özgürlükçü eğitim talebinin her daim gündem olduğunu ifade eden Dinçer, şöyle devam etti:

“Cinsiyetçi, erkek egemen bu eril eğitimin değişmesini istiyoruz. Erkek egemen eğitim olunca tamamen ona özgü kadrolar, yöneticiler oluyor, her alan bunlarla bağlantılı. Müfredat da böyle. Ders kitaplarındaki resimler, şekiller hep böyle. Rehber öğretmenlere yönelik hazırlanan kılavuzda türbanlı öğretmenler ya da türbanlı anneler sevecen, başı açık anneler sert mizaçlı olarak yansıtılıyor. Benzer örnekleri çoğaltmak o kadar mümkün ki. Buna karşı özellikle demokratik kitle örgütlerinin, sivil toplum örgütlerinin, sendikaların ve siyasal yapıların ciddi bir şekilde bir araya gelip beraber mücadele etmesi gerekiyor. Yoksa AKP, freni patlamış kamyon misali veya başka bir ifade ile züccaciye dükkanına girmiş fil misali bu politikalarını aymaz bir biçimde, fütursuzca uygulamaya devam edecektir. Özellikle topluma büyük bir korku salarak bunu yapmayı sürdürecektir.”

PİRHA/İSTANBUL

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?