Alevi Kurumlarından Turgut Öker’in Duruşmasına Katılım Çağrısı

Alevi Kurumlarından Turgut Öker’in Duruşmasına Katılım Çağrısı
23 Şubat 2020 – 21:50 pirha.net
Alevi kurumlarından Turgut Öker’in duruşmasına katılım çağrısı
alevialevi kurumlarıçağrıduruşmapirhaturgut öker

23 Şubat 2020 – 21:50
PİRHA- Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Onursal Başkanı Turgut Öker hakında açılan davanın duruşması, 26 Şubat saat 10.00‘da İstanbul Anadolu Adliyesi 25. Asliye Caza Mahkemesi‘nde görülecek. Alevi kurumları Öker’in karar duruşmasına katılım çağrısı yaparak, “Turgut Öker yalnız değildir, Alevilerin taleplerini dile getirmek suç değildir” dedi.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Onursal Başkanı Turgut Öker hakında açılan davanın karar duruşması, 26 Şubat Çarşamba günü saat 10.00‘da İstanbul-Kartal Anadolu Adliyesi 25. Asliye Ceza Mahkemesinde görülecek.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), Alevi Dernekler Federasyonu (ADFE), Alevi Kültür Dernekleri (AKD), Alevi Vakıflar Federasyonu (AVF), Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV), Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD), “Turgut Öker yalnız değildir. Alevilerin taleplerini dile getirmek suç değildir” diyerek duruşmaya katılım çağrısı yaptılar.

Duruşmaya katılmak isteyenler için çeşitli noktalardan otobüsler kaldıracak.

Otobüs kalkış noktaları şöyle:

İSTANBUL: Alibeyköy Cemevi, Gazi Cemevi, Garip Dede Cemevi, Ataşehir Cemevi, Sarıgazi Cemevi, Pendik Cemevi
İZMİR: Narlıdere Cemevi

Öte yandan AABK, 17 Şubat’ta yayınladığı bildiride, AABK Onursal Başkanı Turgut Öker için change.org üzerinden imza kampanyası başlattığını duyurmuştu.

“ALEVİLER YARGILANIYOR, TURGUT ÖKER ASLA YALNIZ OLMAYACAK”

AABK açıklamasında, change.org üzerinden başlatılan imza kampanyasına ilişkin şunları belirtmişti:

‘‘Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Onursal Başkanı Turgut Öker hakkında açılan davalar sonucunda, kendisine yurt dışına çıkış yasağı konarak, özgürlüğüne pranga vurulmuştur. Turgut Başkan, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu ve Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanlığı döneminde yaptığı konuşma ve açıklamalardan dolayı mahkemeye verilmiştir. Alevilerin haklı taleplerini dile getiren, hak ihlallerine karşı mücadele eden onursal başkanımıza yönelik açılan davalar ile Aleviler ve kurumlarımız yargılanmıştır. İstedikleri kadar baskıcı ve zalim olsunlar. Turgut Başkan yürüdüğü bu yolda asla yalnız olmayacaktır!”

“GÜN DAYANIŞMA GÜNÜDÜR”

“Gün dayanışma ve üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirme günüdür” ifadeleriyle imzaya açılan metinde, dayanışmanın önemi vurgulanarak, “AABK’nin ilkelerini savunan yöneticilerimizin ve Onursal Başkanımız Tutgut Öker’in yanındayız. Yaşam hakkını savunmak, adalet, dayanışmak, direnmek ve sesimize ses katmak ve atılması gereken tüm adımları birlikte atmak için, ben de bu metni imzalıyorum” denilmişti.

PİRHA/İSTANBUL

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?