Malatya Valiliği, Alevi kurumlarının yardım talebini reddetti!’

Malatya Valiliği, Alevi kurumlarının yardım talebini reddetti!’

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül, Elazığ depremi sonrası çoğu Alevi köyüne gerekli yardımların yapılmadığını ve Alevi derneklerinin bu köylere yardım yapma talebinin ise Malatya Valiliği tarafından reddedildiğini söyledi.

Merkezi Elazığ Sivrice’de 6.8 büyüklüğündeki depremde Elazığ’da ve Malatya’da özellikle köylerde evler yıkıldı. Yıkılmayan evlerde hasar çok büyük.

Deprem sonrası Türkiye’nin pek çok yerinden demokratik kitle örgütleri başta olmak üzere pek çok kurum, depremzedelere yardım etmek için tırlarla gıda ve giyecek, battaniye, ısıtıcı ve çadır yardımlarında bulundu. Ancak giden yardımların adil dağıtılmadığı ve gerekli yerlere ulaştırılmadığı belirtiliyor.

PirHa’nın haberine göre; deprem olur olmaz Alevi kurum genel başkanları Malatya’ya giderek, incelemelerde bulundu.

PİRHA‘ya konuşan Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül, “Çoğu Alevi köyüne gerekli yardım yapılmamıştı, dertleri dinlenilmemişti” dedi.

Güzelgül, Malatya Valiliği’nin Alevi derneklerinin yardım talebini reddettiğini söyledi. Güzelgül şöyle şöyle devam etti:

“Malatya’da çoğu Alevi köyüne gerekli yardım yapılmamıştı, dertleri dinlenilmemişti. Biz de Malatya merkezde bir heyet oluşturduk. Heyetin içinde Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Malatya Şube Başkanı ve oradaki sivil toplum örgütleri vardı. Birlikte bir komisyon oluşturduk. Bizim Alevi derneklerini tüzüğünde “Savaş esnasında, doğal afet olaylarında üyelerine yardım yapabilir, dağıtabilir” maddesi var. Ancak buna rağmen Malatya Valiliği’ne verdiğimiz dilekçe reddedildi.

DEPREMZEDELER BOŞ DURAN 2 BİN KONTEYNIRA YERLEŞTİRİLMİYOR

Elazığ’da gerçekleşin depremin üzerinden 1 hafta geçti, dün gece başlayan yağmurla birlikte çadır kentleri su bastı, ısınma problemleri de yoğun yaşanıyor.

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül, Suriyelilerin boşalttığı 2 bin konteynırın boş durduğunu, mağdur olan, barınma ihtiyacı olan insanların oraya yerleştirilmediğini kaydederek tepki gösterdi.

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?