Bergama’da direnen işçilere destek ziyaretleri devam ediyor

Bergama’da direnen işçilere destek ziyaretleri devam ediyor
Bergama’nın AKP’li Belediye Başkanı Hakan Koştu’nun işten çıkardığı 3 kadın işçiyi CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok Akatlı ziyaret etti.
Bergama Belediyesinde işten atılan işçileri CHP’li Zeynep Altıok Akatlı ziyaret etti
Evrensel

AKP’li Bergama Belediyesinin performans düşüklüğü gerekçesiyle işten çıkardığı 3 kadın işçinin direnişi sürerken destek ziyaretleri de devam ediyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok Akatlı, belediyenin önünde hak arama eylemi yapan 3 kadın işçiyi direnişlerinin dördüncü günlerinde ziyaret etti. Akatlı’ya CHP Bergama İlçe Başkanı Mehmet Ecevit ile Bergama Eski Belediye Başkanı Mehmet Gönenç de eşlik etti.

“SENDİKALI OLMAK BİR HAKTIR”
Son dönemde AKP iktidarının sendikalaşma karşıtı tutum ve baskısını daha da arttırdığını dile getiren Akatlı, “Sendikalı olmak bir haktır. Sendikalı olma hakkını kullanan arkadaşlarımıza bütün AKP’li belediyelerde sendikalarını değiştirmeleri yandaş sendikalara geçmeleri yönünde bir baskı var. İşçilerimize psikolojik şiddet, baskı ve zorlama yapıldığını biliyoruz. Daha önce Tariş işçilerinin, Aliağa Belediyesi’nde işten çıkarılan arkadaşlarımızın yanında olduk. Şimdi de Aliağa’dan Bergama’ya bizi şaşırtmayan temel anlayışın, talimatın öngördüğü şekilde davranan belediye başkanlarından bir diğeri harekete geçmiş oldu” dedi.

“SORGULANMADIKLARI BİR DÜZEN KURMAK İSTİYORLAR”
Akatlı “Arkadaşlarımızın işlerine verimsiz oldukları şeklinde bir bahane ile ilişkilendirerek, haksız bir biçimde işlerine son verildi. Siyasi tercihleri nedeniyle hedef alınıyorlar” diye devam ettiği konuşmasında “Sendikalı olmayı suç gibi göstermek, sendikalıları toplumun dışına itmek, sendikalaşmayı kendilerini sorgulayan kitleleri susturma hareketinin bir parçası olarak görmek, AKP iktidarının sistematik olarak sürdürdüğü bir tutum. AKP emekten yana emeğe saygılı bir tutum yerine varmış gibi gösterilen sendikaları meşru göstererek dayatıyor. Sarı sendikalarla demokrasi ve hak temsili varmış algısı yaratılıyor” dedi.

AKP’nin tüm sivil toplumu, tüm sendikaları susturarak tek adam iktidarlarını kalıcı kılmak, kimsenin kendilerini sorgulamadığı bir düzen kurmak istediğini söyleyen Akatlı, “Arkadaşlarımız yalnız değillerdir. Haksızlığa uğrayan tüm arkadaşlarımızın her yerde arkasındayız” diye konuştu. (İzmir/EVRENSEL)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?