ALEVİ GENÇLER ÖRGÜTLENİYOR

Avrupa Alevi Gençler Birliği (AAGB), 3 ayda bir düzenlediği yönetim kurulu toplantısının ikincisini İngiltere Alevi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi.

Cemevi’nin Dalston’da bulunan binasında düzenlenen toplantıya; Almanya, Avusturya, Danimarka, Belçika, Hollanda ve İsviçre’den katılan genç Alevi kurum yöneticileri mevcut sorunları masaya yatırdı.

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden gençlik sorumlusu 20 gencin katıldığı toplantıda, Alevi toplumunun ülke ve siyasal talepleri konuşuldu. Toplantı ile ilgili değerlendirme yapan Avusturya Alevi Gençlik Birliği Başkanı Gökhan Ayaş “Alevi gençliğinin yeni yapılanması ve Avrupa çapında artık dahada organizeli çalışma yürütmesi çok olumlu geçti ve ileriki projelerde bu artık daha da profesyonelce yapılacağının göstergesi oldu. Dinamik ve istekli gençlerde Aleviliğin iyi yolda olduğunu görmüş olduk” dedi.

Toplantıya ev sahipliği yapan İngiltere Alevi Gençler Birliği Başkanı Ruhi Altun ise toplantı ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Ailelerimiz baskılardan ve katliamlardan kaçmak üzere yaşadıkları topraklardan göç etmek zorunda kaldılar, ama biz gençler ülkemizden binlerce kilometre uzaklıkta davamıza, yolumuza, inancımıza sahip çıkıyoruz. Bugün Dersim, Maraş, Çorum ve Sivas katliamlarını hiç yaşamamış görmemiş gençlerimiz her yıl katledilen canlarımızı anma adına bütün baskılara rağmen Türkiye’ye gidip anmalara katılıyorlar, yaşadıkları ülkelerde Alevilik derslerini okullarda müfredata öğretiyorlar. Bugün burada bu kadar genç kimlikleri adına binlerce kilometre geldiyse bu geleceğimizin sağlam ellerde olduğunun göstergesidir.”

Toplantının ana gündem maddesini ise Alevi Gençler Birliği’nin girişimiyle Türkiye’de kurulmak istenen tüm Alevi gençlik birimlerini tek çatı altında buluşturacak bir çatı örgütü kurmak oldu. Hacı Bektaş Dergahı Postnişi Veliyettin Ulusoy’unda desteklediği bu girişim ilk toplantısı Ekim ayında 1500 Alevi gencin katılımıyla İstanbul’da ki Türkan Saylan Salonu’nda gerçekleştirilecek.

AAGB Hakkında Merkezi Almanya’nın Dortmund şehridir olan Avrupa Alevi Gençler Birliği 3 Aralık 2011 tarihinde kuruldu. AAGB Avrupa’da yaşayan Alevi çocuk ve gençlerini temsil eder ve onların kültürel, sosyal, inançsal, eğitim, ekonomik, toplumsal ve siyasal hakları için mücadele eder. AAGB çalışma alanı bütün Avrupa’yı kapsar. AAGB Avrupa ́da kurulan ve faaliyet gösteren Alevi Gençlik kuruluşlarının çatı örgütü olarak çalışmalarını yürütür.

İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?