VARDAN VAROLMAK 8-9 ŞUBAT 1.AVRUPA ALEVİ KURULTAYINA KATILAN CANLARINDA BİLGİSİNE..—

VARDAN VAROLMAK 8-9 ŞUBAT 1.AVRUPA ALEVİ KURULTAYINA KATILAN CANLARINDA BİLGİSİNE..—
Hakk Yolu Yolcuları Ocak Sistemli Alevilerin Pirleri Bilge Canlarımız Bize Yazılı fazla bilgi bırakmamışlarsada. Hiç bir Aşıkı-Sadıklarımız, Ozanlarımız yaradılışa inanmamışlar. Vardan Var olmayı bize anlata gelmişler. Yaradılış Tek Tanrılı dinlerin Korku ile İnsanları kendilerine tabi olmalarını sağlamak için bir biat kültürü ortaya atmış ve bundanda epeycede başarılı olmuşlar. Fakat Alevilik diyorki Bilimde gidilmeyen yolun sonu karanlıktır. Yaradılışın bilim tarafından bir ispatı yoktur, olmadığına göre ben aleviyim- Hakk-Yolunun Yolcusuyum diyen ve bu Yola İkrar veren Canlarımızın Yaradılışa kanmamaları gerekir. Bilim Varlıkta var olduğumuzu ispatlamıştır. Alevi-Hakk-Yoluna İkrar veren canlarda Bilimin ispatladığı Vardan Var olmayı kabul etmsi gerekir. Kabul etmeyenler bence biraz derin bir düşünceye dalıp Özünü dara çekmeli.
Kısa bir açıklama. Alevi-Hakk-Yolunda Hangi gerçeğe HÜ diyor.:
İnsan Varlığın-Birliğinin en mükkemel kopyasıdır.
Üçleri, Beşleri, Yedileri kendisinde barındıran Canlıların içinde bunları farkedip bilince çıkaran yegane bilgedir. ( Tabiikki bir İnsan bunları farkedebiliyorsa ve bilince çıkarabiliyorsa Bilge İnsandır )
Tüm Varlığın Ana meddeleri Ateş, Hava, Toprak ve Su dur. Bunlara dört ana Kaynak ( Çar Ana Sır) diyoruz. Bu Vucut bulmuş tüm Varlıklarda Mevcuttur. Hava.: Rüzgardır, Nefestir Canlıya Oksijen sunan ve Canlının enerjisini kullana bilmesine olanak sunan önemlerden biridir. (( Hakk Yolunda Hukuk kapısının ( ”Şeriatın” ) simgesidir.)) Yani Havayı Hevestir . Yolun Çocuklu evresidir.
Ateş.: Işıktır. Varlığın ilk noktası olan Noktayı Vahittir ( Vahit= Varlığın -Birliği’dir) Isıdır, sıcaklıktır, Güneştir, aydınlıktır her canlının vucudundaki önemli enerjisidir. Vucudun beli bir ritimde çalışabilmesini sağlayan enerjiyi ısıyı verir. Hakk Yolunda Yol-Kapısının (”Tarikat”ın) simgesi Ateştir, Talibin pişmesini simgeler, Öğreten bir semboldur. Havayla – Ateş = eşler eşitler. Birbirıne sevdalılar biri diğerine rengini verir. Biri diğerini Hızlandırır doğayı hem canlandırır hemde Canlıyı, cansız eder. Havayla Ateş birbirlerine ikrar vermişlerdir.
Su.: Hayattır her canlı Vucudun en az % 50 ila 70 i sudur. Su olmadan yaşamak mümkün olamaz. Doğaya canlılık sunan sudur. Dünyanın ¾ su olmasıda suyun yaşam için nekadar önemli olduğunu göstermektedir. Su Canlıya hem yaşm verir hemde canlıyı kendi içnde yaşatır. Hakk Yolunda Su Bereklıktır, Arı-Duruluktur, Saflıktır Bilgeliktir, Marifettir. Su büyük bir sanaatcıdır Kaynakları, Dereleri, Nehirleri, Gölleri, Deniz ve Deryaları ile doğaya şekiller veren kayaları, taşları kumları zerresine kadar işleyerek şekiller veren ve toprakla birlikte onları yıkayıp tertemiz eden bazılarını humuslayarak verimliliği sağlayandır. Bu sağlama ancak bir Marifet sahibinin, Zanaatkarın yapabileceği işdir. Su’da Hakk Yolunda Marifet Kapısını simgesidir. Bu kapı olmadan İnsanın Kemalete ulaşması mümkün olamaz. Su ile arınan Marifet Kapısı Ehli Bilgeliğini göstererek İnsanlığın içinde bulunduğu sorunları eksiklikleri bir toplum mühendisi edası ile Arifler meclisinde Muhabetlerle çözüm arar ve bulurlar ve toplumun huzuru, barışı ve sağlıklı yaşamı için uygulamaya koyarlar. Buda Bir Marifettir= SU= Hayattır
Toprak.: İnsan dahil tüm canlı varlıklara yaşayabilmeleri için yiyecek yetiştirip sunan, sabır ve sırdır. İnsan vucudunun gelişebilmesi için yiyeceğe, ekmeğe, ete, meyveye , sebzeye ihtiyacı vardır. Bunları yiyecek ki vucudundaki enerjisi olabilsin, vucudunun ihtiyacı olan suyu depolıyabilsin, vucudunun ihtiyacı olan ısıyı / enerjiyi vucuduna alabilsin, Tüm bunları Toprakta yetişen büyüyüp gelişen yenilebilecek maddelerden elde edildiği için Toprak diger üç elementinde kaynak deposudur diyebiliriz. Hakk Yolunda.: Toprak Sabırdır, sırlanılan alandır, Sırrın kendisidir, Cevherdir İlimlerden Kimyadır, Fiiziktir, Biyolojidir vd.ilimleride içerendir. Onun için derizki İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır. Topraksız bir ilmin ispatlanmsı hemen hemen imkasız. Bu anlamda Yşamın en önemli etkeni topraktır. Sır dedik evet, toprak Hakikat Kapısının simgesidir.: Toprakla bilince çıkarılan tüm Marifetler ve varlığın farkına varmalar Sır olmaktan çıkar Gerçek olur.
Su İle Toprak Birbirlrrinin Eşi ve eşitleridir. Bunlar Birbirine İkrar vermişlerdir.
Hava, Ateş le eşler ikrarlılar. bu Eşlerle, Su ile Toprak Eşler de ikrarlılar İki ikrarlı Dört Element / Dört Ana kaynak Tek Gömlek giyip birbirlerine İkrar verirler ve can olurlar, Musahib olurlar, İkrarlı olurlar ve bu ikrar ebediyen bozulmayan bir ikrardır.. Yolun İkrarına Talib olurlar. Bunlar insanda Can bulacak ve İnsanda yola talib olacak. Hakk Yolunu dışarda aramayalım işte burda ikrar verilmiştir. Gerçekte burdadır Gerçeğe Hü. Vardan var olmak da budur.
Farkına varamadığımız yada henüz bilemediğimiz olgular bizim için sırdır bu sırra ulaşmak için bilime, ilme, araştırmaya ihtiyaç vardır. Her fark etteiğimiz bir yenilik bir” Buluş, yada bir Kaşif” bizi bilgeliğe doğru götürür. Bilge olduğumuız kadar kamil olmuş oluruz.
Bu dört Anna Kaynağı bir vucutta topladık o vucut her nekadar vucut bulmuş ise henüz canlı değil bu dört ana Kaynağa bir beşinci Enerji Kaynağı olan Tin’i / Ruh’u / Can’ı katarsak Canlı oluşmuş olur. Canlıların içinde en gelşmişi olan insandır. Bir İnsanın Canı olması BEŞ ana Kaynağa bağlı olan ve içinde çok maddeler bulunduran Kaynaklardan biri eksik olursa İnsan var olmaz. Ateş, Hava, Su, Toprak ve Can. Bunlar Yolumuzda Beşlerdir yani Beşlerin birliği Hakk dır. Bunları hepside İnsanda mevcuttur. İnsan Hakktır. Kakk İnsanda tecelli etmiştir.
Onun için Gulbanglarımızda. Tende Can Bulan Hakkın Adıyla Bismi Şah diyoruz. Şah= Hakk =Işık= Kamil İnsan.
Üçler de beşlerin içinde Sırlanmış ve kendisini bir başka şekilde ifade edilmesidir.
Hakk, Hakkikat Kamil İnsan= Gerçek.
Can, Canan, Çoban= Gerçek olan
Hakk, Hakkikat, İnsan veya, Can, Canan ve Çocuk.: Beşlerin içinde gizlenen ve değişik ifade edilen gerçeklerdir.
Varlığın içine Ateşten bahsettik. Ateşin Işığı na baktığımızda ve iyi bir analiz yaptığımızda yedi ayrı rengi görürüz bunada Nur diyoruz. Nuru nerde görebiliriz Kamil İnsanın Cemalinde.
Yedi Işık Rengi Varlığın birliğinin İlk Noktası Naoktai Vahitin Işıldayan Renkleridir. Ayrıca Güneş Işınları Suya düştüğünde yansımalarıda yedi rengi vermektedir. Gök-Kuşağının rengide yedidir. Buna yediler diyoruz ve yedilerde Beşlerin içinde ışıldayan ve bilinene kadar sır olarak kalmıştı günümüzde Yediler Gerçektir. GerÇeğe HÜ
Beşleri ( Üçler-Yediler, Beşlerle gerçektir ) başka bir yerde aramaya gerek yok ne ararsan insanda ara. Her varlık insnada vucut bulmuştur. Gerçeğe HÜ İnsan:: VARLIĞIN BİRLİĞİNİN MÜKKEMEL BİR KOPYASIDIR. GERÇEKTİR. GERÇEĞE HÜ ( İşte bunları bilince Çıkaran Yol Ehli Bilge Pirlerimiz GERÇEĞE HÜ dediler) Buda Vardan Var olmaktırç Yaratılmış gibi bir Hikayeyi Hakk Ehli Talibler kabul etmesi mümkün olamaz. Kabul edenlerse henüz bu bilince ualaşamamıştır diyebiliriz. Xızır günlerindeyiz 7 gün niyetlenenler benim gibi bugün niyetlenmişlerdir. Ya Xızır sen varsın Gerçeksin Gerçeğe HÜ Aşk İle

6 Şubat 2020 Berlin Ali Koçak

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?