Gezi Davasında Mütalaa Verildi: 3 Ağırlaştırılmış Müebbet Talebi

Gezi Davasında Mütalaa Verildi: 3 Ağırlaştırılmış Müebbet Talebi
06 Şubat 2020 – 18:23 pirha.net
Gezi davasında mütalaa verildi: 3 ağırlaştırılmış müebbet talebi
gezi davasımüebbetosamn kavala
127 views
06 Şubat 2020 – 18:23
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Gezi davası kapsamında yargılananlar hakkındaki mütalaasını mahkemeye iletti. Savcılık mütalaasında, tutuklu iş insanı Osman Kavala, mimar Mücella Yapıcı ve Yiğit Aksakoğlu hakkında ağırlaştırılmış müebbet talep etti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Gezi davasında esas hakkındaki görüşünü mahkemeye iletti. Otpor/Canvas, tiyatro oyunu ve cemaate yakın savcılarca açılan soruşturmada elde edilen telefon kayıtları gibi tartışmalı kanıtlarda ısrar eden iddia makamı davanın tek tutuklu sanığı iş insanı Osman Kavala ile sanıklar Yiğit Aksakoğlu ve Mücella Yapıcı için ağırlaştırılmış müebbet hapsi talep edildi.

Üç ismin, halen firari olan sanıklar ile birlikte fikir ve eylem birliği içerisinde hareket ederek “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs” suçunu işlediğini iddia eden savcılık, sanıklar Çiğdem Mater Utku, Ali Hakan Altınay, Mine Özerden, Şerafettin Can Atalay, Tayfun Kahraman, Yiğit Ali Ekmekçi’nin de bu suçun işlenmesine yardımcı oldukları gerekçesiyle 15 yıldan 20 yıla kadar hapisle cezalandırılmalarını istedi.

YURT DIŞINDA BULUNANLARA CEZA İSTEMİ

Savcılık, öte yandan yurt dışında bulunan Ayşe Pınar Alabora, Can Dündar, Gökçe Yılmaz, Handan Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu, Memet Ali Alabora ve İnanç Ekmekçi’nin dosyalarının ayrılmasını istedi ancak bu sanıkların da ağırlaştırılmış müebbet hapsi istenen isimlerle aynı eylemlere imza attıklarına dikkat çekti. Savcı Edip Şahiner’in imzasının bulunduğu mütalaada AİHM’nin derhal tahliyesini istediği Osman Kavala’nın bir kez daha tutukluluk halinin devamına karar verilmesi talep edildi

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?