Türkiye’de Ocak Ayında 27 Kadın Öldürüldü

Türkiye’de kadın cinayetleri devam ediyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun yayınladığı Ocak ayı raporuna göre, 2020’nin ilk ayında 27 kadın öldürüldü. Platform, 2 kadının ölümünün ise şüpheli olduğunu duyurdu.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun yaptığı çalışmalara göre, 43’ü Ocak ayında olmak üzere 2019 yılında 474 kadın öldürülmüştü.

Dilan Akyüz: ‘Kadın cinayetlerinin devamı üzücü, ama geçen yıla göre azalma göstermesi kadın mücadelesinin sonucu’

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ndan Dilan Akyüz, kadın ölümlerinde geçen yıla göre yaşanan azalmanın kadın mücadelesinin artmasından kaynaklandığını söylüyor.

VOA Türkçe’nin konuştuğu Akyüz, ‘‘Ocak ayında 43 kadın, Eylül ayında 53 kadın öldürüldü. Bu yılın ilk ayında 27 kadın öldürülmüş olması elbette bizi üzüyor ancak nispi bir azalma da mücadelenin sonuçları olduğunu gösteriyor. Özellikle İstanbul Sözleşmesi ve 6284 Sayılı yasa konusunda çabalarımızın karşılık bulduğunu görüyoruz. Bilinçlenme arttıkça yasa daha etkin uygulanırsa, kadın cinayetlerinin daha da azalması mümkün olacaktır’’ dedi.

24 kadın eski eşi, eski sevgilisi ya da aile bireyi tarafından öldürüldü

Ocak ayında işlenen 24 kadın cinayetinin failleri belli.

Söz konusu kadınlardan yedisi birlikte oldukları erkek, beşi evli oldukları erkek, beşi oğlu, üçü babası, ikisi eskiden evli olduğu erkek, biri akrabası ve biri de eskiden birlikte olduğu erkek tarafından öldürüldü.

Üç cinayetin kim ya da kimler tarafından gerçekleştirildiği henüz bilinmiyor.

Kadınlar çoğunlukla ateşli silahlarla ve evlerinde öldürülüyor

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun yayınladığı rapora göre, kadınların on beşi ateşli silahlarla, sekizi kesici aletle, ikisi darp edilerek öldürülürken, birer kadınınsa yakılmak ve boğulmak suretiyle yaşamlarına son verildi.

Kadınların 18’i evinde, 6’sı sokak ortasında, 1’i arabada, 1’i ıssız bir yerde öldürülürken, bir kadının nerede öldürüldüğü tespit edilemedi.

Melek Önder: ‘Kadın Meclisleri, gelecek Pazar İstanbul’da kadın cinayetlerini durdurmayı da konuşacak’

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun da içinde yer aldığı Kadın Meclisleri, 9 Şubat Pazar günü İstanbul’da Türkiye’den katılımlarla İstanbul’da bir toplantı yapacak.

Kadın Meclisleri üyesi Melek Önder, Beşiktaş Mustafa Kemal Kültür Merkezi’ndeki toplantının ana gündeminin kadın cinayetleri olacağını söyledi.

VOA Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Önder, ‘‘Cinayet sayısında azalma geleceğe dair umut veriyor. Ama 5 Ocak’tan beri kayıp olan Gülistan Doku’yla ilgili henüz bir gelişme yaşanmış değil. Şule Çet’in öldürülmesi sonrası inatçı mücadelemiz sonuç verdi. Bu sayede şüpheli kadın ölümlerini daha fazla tartıştırmayı başardık. Otobüslerle Türkiye’nin dört bir yanından kadınlar, 9 Şubat’ta İstanbul’da yapacağımız toplantıya gelecek. Bu toplantıda kadın cinayetlerini durdurmak için neler yapılabileceğini tartışacağız’’ dedi.

Önder’in sözünü ettiği Gülistan Doku, Tunceli’de öldürüldü. Doku’nun ölmeden önce arkadaşı Z.A.’yla tartıştığı biliniyor.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verdiği bilgiye göre, Doku’yla ilgili Tunceli Valiliği ve İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne yapılan başvuru henüz sonuç vermiş değil.

Kadın
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?