POLİS DEVLETİ PERÇİNLEŞİYOR

03.02.2020 09:10 GÜNCEL
İstanbul’da bir yurttaşın bekçiler tarafından darp edilmesi, bekçilerin yetkilerinin genişletilmesini öngören yasa teklifini yeniden tartışmaya açtı. CHP’li TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Emir, “Her mahalleye, iktidara bağımlı bekçiler yerleştirerek polis devletini perçinliyorlar” dedi

‘Polis devleti’ perçinleniyor

Çarşı ve mahalle bekçilerine nerdeyse sınırsız yetki tanıyan ve TBMM İçişleri Komisyonu’nda kabul edilen yasa teklifi, önceki gün İstanbul’da yaşananlarla yeniden tartışmaya açıldı. İstanbul Fatih Kocamustafapaşa’da bekçilere üstünü aratmayan bir kişi, bekçiler tarafından darp edilerek yere yatırıldı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden konuya ilişkin yapılan açıklamada, darp edilen kişinin cebindeki uyuşturucu maddeleri atarak bekçilere mukavemette bulunduğu öne sürüldü. CHP Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Murat Emir, “Genel Kurul’un önündeki yasa tasarısı geçerse bekçiler adeta polis yetkilerine haiz olacaklar” dedi.

Çarşı ve mahalle bekçilerine kimlik sorabilme yetkisi ile adli görevler verilmesi gibi düzenlemeleri içeren Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu Teklifi, 29 Ocak’ta TBMM İçişleri Komisyonu’nda kabul edildi. Bekçilere, aralarında kimlik sorma ve silah kullanma gibi yetkilerin de yer aldığı çok sayıda yetki verilmesinin önü açıldı.

BERABERİNDE BİRÇOK SORUN GETİRECEK

CHP’nin Hukukçu milletvekili Murat Emir, yasa tasarısının kabul edilmesi durumunda bekçilerin polis yetkisine sahip olacağı uyarısında bulundu. Emir, göreve başlatılma biçimleri ve eğitim durumları göz önüne alındığında, bekçilere geniş yetkiler verilmesinin birçok sıkıntıyı beraberinde getirebileceğini söyledi.

İKTİDARIN EMRİNDEKİ KOLLUK KUVVETLERİ

Türkiye’nin adeta bir, “Polis devleti” olduğunun altını çizen Emir, şunları söyledi:

“Polisin yetkileri zaten son derece geniş… Polisler, hem sayısal olarak hem de donanım olarak son derece yeterli. Bekçilik ihtiyacının nereden çıktığını soruşturmak gerekiyor. Şimdi bekçileri tam istedikleri gibi, her şekilde yönlendirebilecekleri, siyasi iktidarın emrindeki kolluk gibi tasarlıyorlar. Daha önce muhtarlara, ‘Mahallenizde olup bitenleri bize haber verin’ demişlerdi. Şimdi her mahalleye iktidara birebir bağımlı bekçileri yerleştirerek, ‘Polis devleti’ni perçinliyorlar.”

BEKÇİLERİN YÜZDE 61’İ LİSE MEZUNU

Emniyet Genel Müdürlüğü, halen görevde olan 21 bin 292 bekçinin yüzde 60,90’unun lise, yüzde 15,91’inin ise yüksekokul mezunu olduğunu açıkladı. EGM, lisans mezunu bekçilerin oranının da yüzde 20 olduğunu bildirdi.

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?