ALEVİLER TERÖRİSTTİR DİYEN DOKTOR HAKKIN’DA DAVA AÇILDI

03 Şubat 2020 – 15:20 pirha.net
Alevi hastasına “Aleviler teröristtir” diyen doktor hakkında dava açıldı
Alevilerdavaİbrahim Kartalistanbul tıp fakültesikürtlerpirha
1.152 views
03 Şubat 2020 – 15:20
Tedavi için gelen hastaya “Aleviler cemevinde dansöz oynatıyor. Şarap içiyor, buralar cümbüş evidir. Böyle bir din mi olur? Hepsi teröristtir. Berkin Elvan da teröristtir” dediği iddia edilen doktor, “halkı kin ve düşmanlığa tahrikten” yargılanacak. Duruşma 3 Mart’ta İstanbul 14. Asliye Ceza Mahkemesinde görülecek.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinde kendisine tedavi için gelen hastaya nereli olduğunu sorduktan sonra “Aleviler Cemevi’nde dansöz oynatıyor. Şarap içiyor, buralar cümbüş evidir. Böyle bir din mi olur? Hepsi teröristtir. Aleviler ve Kürtler DHKP-C ve PKK’lıdır. Alevilerin hepsi teröristtir” diyen Prof. Dr. A.Ş.D.’ye dava açıldı.

Doktor, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 216/1 maddesi uyarınca “Halkı Kin ve Düşmanlığa Alenen Tahrik Etme” suçlamasıyla yargılanacak. İlk duruşma 3 Mart 2020, saat 9.45’te, İstanbul 14. Asliye Ceza Mahkemesinde görülecek.

İbrahim Kartal, 8 Temmuz 2015’te tedavi olmak için Çapa’daki İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne gitti ve muayene için doktor A.Ş.D.’nin odasına girdi. Kartal, şikayet dilekçesinde olayı şöyle anlattı:

“Doktor A.Ş.D. beni muayene ettikten sonra masasına oturdu. Nereli olduğumu sordu. Ben Sivaslı olduğumu söyledim. ‘Alevi misin?’ diye sordu. Evet, dedim. Bunun üzerine profesör olmuş bir kişiden beklenmeyecek şekilde iftira ve hakaretlerle dolu sözler sarfetmeye başladı.

“Kendisi bana ‘Aleviler cemevinde dansöz oynatıyor. Şarap içiyor, buralar cümbüş evidir. Böyle bir din mi olur? Hepsi teröristtir. Aleviler ve Kürtler DHKP-C ve PKK’lıdır. Alevilerin hepsi teröristtir’ dedi.

“Akabinde ‘Berkin Elvan da teröristtir. Dosyası var aç oku öğrenirsin’ dedi. Gezi olaylarından da bahsetti ve şunları söyledi:

‘Katılanların hepsi Alevi ve Kürtler’di. Hepsi şarapçılar ve vatana düşmanlar. Ayrıca Aleviler Atatürk’ü de sevmezler.’ Ben (Atatürk’ü)çok sevdiğimi ve söylediklerinin iftira ve hakaret olduğunu, bunların yıllardır toplumdaki ön yargılar olduğunu, kendisinin bizi aşağılamaya hakkı olmadığını söyledim.

“Daha sonra tahlillerimi gösterdim. Bana net bilgi vermedi, ilaç vs yazmadı, öneride bulunmadı. Ben ne yapmam gerektiğini sordum. Bana önemsiz ve özensiz bir şekilde ‘Bir şeyin yok. Berkin Elvan dosyasını oku gel o zaman konuşalım’ dedi. Benimle ilgilenmedi.

“Açıkça ayrımcılık yaptı, iftira ve hakaretlerde de bulundu. Ben de daha sonra doktor hakkında Fakülte Dekanlığı’na 68309 Sayı nolu şikayet dilekçesini verdim.”

“REKTÖRLÜK SORUŞTURMA İZNİ VERMEDİ”

Bianet’ten Ayça Söylemez’in haberine göre, İbrahim Kartal savcılığa verdiği şikayet dilekçesinde, doktor A.Ş.D.’nin şahsına ve topluma ağır hakaret ve iftiralarda bulunduğunu belirtti ve “Ayrımcılık yaparak nefret suçu işlemiştir. Bana karşı doktor sorumluluğunu da yerine getirmeyerek görevini açıkça ve kasten ihmal etmiştir” dedi.

Doktorlar ilgili soruşturma izni için dosyanın gönderildiği İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü “görevi kötüye kullanma” suçundan soruşturma izni vermedi.

Danıştay 1. Dairesi ise Rektörlüğün “görevi kötüye kullanma” suçundan soruşturma açılmamasına dair kararını onarken, doktor A.Ş.D. hakkında “‘Halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama’ suçu ile ilgili olarak mevcut delillerin, atılı suçtan dolayı şüpheli hakkında kamu davası açılması gerektiği hususunda yeterli şüphe oluştuğu anlaşıldığından” dava açılmasına karar verdi. A.Ş.D. hakkında 20 Kasım 2019’da hazırlanan iddianame İstanbul 14. Asliye Ceza Mahkemesince kabul edildi.

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?